Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης: Με “λυτρωτή” Ελ Κααμπί νίκησε με ανατροπή

“Ερυθρόλευκη” ανατροπή με τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί και νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ωστόσο έφτασαν στην ανατροπή στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 45’ με τον Γιαουέν Γιαμπλόνσκι, με τους Πειραιώτες να γυρίζουν το παιχνίδι με τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο 78’ (με πέναλτι) και στο 87’.

Το ντεμπούτο του έκανε ο Ρούμπεν Βέζο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός φτάνει τους 50 βαθμούς, παραμένοντας στην 4η θέση, με τον Αστέρα να παραμένει στους 30 και την 7η θέση.

Επόμενος αγώνας των Πειραιωτών, την προσεχή Τετάρτη (28/2, 17:00) κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο για το πρωτάθλημα.

Το ματς

Με 4-3-3 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Μπιανκόν, Κάρμο, Ρίτσαρντς στην άμυνα, Έσε, Ιμπόρα, Όρτα τριάδα στο κέντρο, Φορτούνης, Καμπράλ στα άκρα και Ναβάρο στην κορυφή.

Στο 6ο λεπτό, ύστερα από γέμισμα του Φορτούνη, ο Ναβάρο σκόραρε, αλλά ήταν λίγο πιο μπροστά και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Στο 9’ ο Σίτο έβγαλε σέντρα, αλλά ο Μάντζης έκανε αρκετά άστοχο σουτ.

Ενώ στο 11’ ο Κρέσπι σέντραρε και ο Χουχούμης έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Στο 15’ μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Όρτα πήρε κάποια μέτρα προς τα μέσα, σούταρε εκτός περιοχής με τον Τσιφτσή να μπλοκάρει.

Ενώ στο 17’ ο Ροντινέι σέντραρε από δεξιά, ο Ναβάρο έπιασε ωραία κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι των Αρκάδων.

Στο 19’ ο Καμπράλ σούταρε με δύναμη, με τον Τσιφτσά μπλοκάρει.

Στο 27’ ο Κρέσπι σούταρε εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 32’ ο Έσε έδωσε ωραία πάσα στον Φορτούνη, εκείνος σούταρε υπό πίεση, με τη μπάλα να περνά εκτός.

Ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 40’, όταν ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ο Γιαμπλόνσκι πλάσαρε μέσα από τη μικρή περιοχή, με τον Πασχαλάκη να κάνει εξαιρετική επέμβαση.

Και στο 45’ οι Αρκάδες προηγήθηκαν. Ο Κρέσπι έκανε γέμισμα μέσα στην περιοχή και ο Γιαμπλόνσκι που βγήκε από πίσω (μιας και ο Μάντζης ήταν σε θέση οφσάιντ) πλάσαρε με τη μία και έκανε το 0-1, με τον Φωτιά αφού συμβουλεύτηκε το VAR να το μετρά.

Και στο 45’+3’ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στο ημίχρονο πέρασε στο ματς τους Βέζο, Τσικίνιο και Ποντένσε, αντί των Μπιανκόν, Έσε και Καμπράλ, διατηρώντας το ίδιο σχήμα. Μάλιστα για τον Βέζο ήταν η πρώτη του συμμετοχή.

Στο 47’ ο Ολυμπιακός έκανε ακόμη μια ευκαιρία, όταν ο Ροντινέι σέντραρε από δεξιά, αλλά ο Ναβάρο έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Στο 53’ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Ενώ στο 54’ ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ, ο Βέζο έπιασε κεφαλιά, με τον Τσιφτσή να μπλοκάρει.

Στο 57’ ο Μεντιλίμπαρ πέρασε στο ματς τον Ελ Κααμπί αντί του Ιμπόρα, αλλάζοντας τον σχηματισμό σε 4-4-2.

Στο 63’ ο Ποντένσε βρήκε χώρο και σούταρε εκτός περιοχής, με τον Τσιφτσή να πέφτει και να μπλοκάρει.

Στο 67’ ο Ροντινέι σέντραρε από δεξιά, με τον Καρμόνα να διώχνει σωτήρια με το κεφάλι προ του Ελ Κααμπί.

Στο 73’ ο Ροντινέι σούταρε, με τον Τσιφτσή να το βγάζει.

Στο 75’ ο Ποντένσε ανατράπηκε από τον Καρμόνα στην περιοχή και στην εξέλιξη της φάσης ο Ελ Κααμπί σκόραρε, με τον Φωτιά να το ακυρώνει για οφσάιντ. Ωστόσο κατόπιν υπόδειξης του VAR, πήγε και είδε τη φάση και καταλόγισε το πέναλτι. Το εκτέλεσε στο 78’ ο Ελ Κααμπί ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 82’ ο Όρτα σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Τσιφτσή.

Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μιριτέλο σούταρε και ύστερα από κόντρα ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

Και στο 87’ ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή. Ο Ποντένσε έβγαλε κάθετη για τον Όρτα που μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έδωσε στον Ελ Κααμπί που από κοντά πλάσαρε και έκανε το 2-1.

Στο 87’ ο Χουχούμης σούταρε, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Στο 90’+3’ ο Γιόβετιτς μπήκε στην περιοχή, έπιασε δυνατό σουτ που πέρασε άουτ. Ενώ στο 90’+5’ ο Ποντένσε έκανε νέο σουτ με τον Τσιφτσή να διώχνει εντυπωσιακά.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν (46’ Βέζο), Κάρμο, Ρίτσαρντς, Έσε (46’ Τσικίνιο), Ιμπόρα (57’ Ελ Κααμπί), Όρτα, Φορτούνης, Καμπράλ (46’ Ποντένσε), Ναβάρο (79’ Γιόβετιτς)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Ατιένσα, Χριστόπουλος, Χουχούμης (90’ Άλβαρες), Καρμόνα, Αλάγκμπε, Γιαμπλόνσκι (70’ Γκος), Ζουγλής (70’ Παλάσιος), Κρέσπι, Σαντόνια (59’ Καλτσάς), Μάντζης (59’ Μιριτέλο)