Ολυμπιακός: Δραπέτευσε με το “διπλό” από τη Μπολόνια

Ο Ολυμπιακός είχε ένα πετυχημένο πέρασμα από την Ιταλία κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια, για την 19η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του το κακό πέρασμα του από τη Γαλλία και την ήττα του από τη Μονακό και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια με 83-85 εκτός έδρας, για την 19η αγωνιστική της Euroleague.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους όμως να δείχνουν σκληρό πρόσωπο και να τους κοντράρουν στα ίσα. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να ξεφύγουν μέχρι και 10 πόντους, όμως η Βίρτους Μπολόνια κατάφερε να περάσει μπροστά με ένα τρίποντο-μαχαιριά του Τεόντοσιτς, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Βεζένκοφ και ΜακΚισικ ήταν αυτοί που έδωσαν το φιλί της ζωής για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να δραπετεύσουν από την Ιταλία και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη, φτάνοντας έτσι στο 12-7 στη διοργάνωση.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 22 πόνοτυς (7/15 σουτ) και 10 ριμπάουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού, έχοντας βοήθειες από Σακίλ ΜακΚίσικ (21π, 4ρ) και Κώστα Ππαπανικολάου (17π, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Στην αντίπερα όχθη, ο Μίλος Τεόντοσιτς μέτρησε 21 πόντους και 4 ασίστ, ενώ αποβλήθηκε με 2 τεχνικές ποινές από την αναμέτρηση. Ο Σέμι Οτζελέγε πρόσθεσε 13 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Οι Πειραιώτες είχαν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, όπως άλλωστε το συνηθίζουν στις αναμετρήσεις τους, φτάνοντας το σκορ στο 2-10 και λίγο αργότερα στο 9-18. Οι Ιταλοί ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, καταφέρνοντας να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στην ισοπαλία και το 22-22.

Η δεύτερη περίοδος ήταν αρκετά πιο κλειστή, καθώς οι δυο ομάδες δεν κατάφερναν να πάρουν μεγάλη διαφορά στο σκορ. Ένα μικρό ξέσπασμα προς το τέλος της περιόδου ήταν αυτό που έδωσε διαφορά τεσσάρων πόντων στο τέλος του ημιχρόνου στον Ολυμπιακό, 38-42.

Οι γηπεδούχοι στην αρχή του δεύτερου μισού, κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, κάτι όμως δεν κράτησε για πολύ. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές σε άμυνα και επίθεση και πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, 43-53. Οι Πειραιώτες έδειξαν να ελέγχουν την κατάσταση και κατάφερναν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με το υπέρ τους 53-63.

Ενώ ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει το πάνω χέρι, η Βίρτους Μπολόνια έδειξε πως δεν είναι διατιθεμένη να “πεθάνει” πρόωρα και μείωσαν σε 64-67, έπειτα από ένα ξέσπασμα που είχαν στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Ένα τρίποντο – μαχαιριά από τον Μίλος Τεόντοσιτς ήταν αυτό που έβαλε τη Βίρτους Μπολόνια μπροστά στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, 70-69 (36’). Ο Βεζένκοφ και ο ΜακΚίσικ μπήκαν μπροστά στα δύσκολα και με δυο καλάθια και φάουλ, έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 75-77 (38’). Ένα τρελό τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα 5 πόντων, 75-80 (39’). Με το σκορ στο 77-82, ο Τεόντοσιτς πήρε φάουλ στο τρίποντο και ευστόχησε σε 3 βολές για το 80-82. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ πέτυχε ένα καθοριστικό καλάθι και έκανε το 80-84 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Λαρεντζάκης παραλίγο να είναι ο μοιραίος της αναμέτρησης, καθώς έχασε 2 βολές στο τέλος της αναμέτρησης, όμως αυτό δεν κόστισε στον Ολυμπιακό, ο οποίος έφυγε νικητής με 83-85.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-42, 53-63, 83-85