Σούπερ Καπ Ισπανίας: Νίκησε η Μπαρτσελόνα και «Ελ Κλάσικο» στον τελικό

Η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Μπέτις στα πέναλτι και προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας

Για την ημιτελική φάση του Σούπερ Καπ Ισπανίας, η Μπαρτσελόνα επικράτησε στα πέναλτι της Μπέτις με 6-4 (1-1 κδ, 2-2 παράταση).

Η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης στο τελικό της Κυριακής (15/1) και θέλει να πάρει ρεβάνς από την περσινή τους ήττα στον ημιτελικό και να κατακτήσει για 14η φορά το τρόπαιο. Σε περίπτωση που το «σηκώσει» η Ρεάλ, θα ισοφαρίσει τους Καταλανούς.

Η ομάδα του Τσάβι πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Λεβαντόφσκι στο 40ο λεπτό. Η Μπέτις έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Φεκίρ στο 77′ και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Άλλες δύο φορές οι Καταλανοί βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα (23΄ Πέδρι, 81΄ Λεβαντόφσκι), αλλά μετά την χρήση του VAR διαπιστώθηκε ότι είχε προηγηθεί παράβαση (οφσάιντ) κι ως εκ τούτου το σκορ δεν άλλαξε.

Στην παράταση, τρία λεπτά μετά την έναρξη της, η Μπάρτσα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Φάτι. Η Μπέτις έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι με δράστη τον Μορόν στο 101ο λεπτό.

Στα πέναλτι οι παίκτες της Μπαρτσελόνα ευστόχησαν και στα τέσσερα που χρειάστηκε να εκτελέσουν, οι Χουάνμι και Καρβάλιο δεν βρήκαν στόχο από πλευράς Μπέτις, με τον Τερ Στέγκεν να τα αποκρούει και έτσι έστειλε τους «Μπλαουγκράνα» στον τελικό.