Ολυμπιακός: Η καλύτερη Μακάμπι ανάγκασε τον Ολυμπιακό σε μία βαριά ήττα

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο Σ.Ε.Φ. τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 6η αγωνιστική της Euroleague, από την οποία και ηττήθηκε με 65-90.

Η πειραϊκή ομάδα ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο με άσχημα ποσοστά στο σουτ, κυρίως στο τρίποντο. Αντίθετα η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν πολύ εύστοχη, κάτι που τη βοήθησε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-45. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κυριάρχησαν και δεν άφησαν το παραμικρό δικαίωμα στον Ολυμπιακό να ελπίζει για τη νίκη.

Για τον Ολυμπιακό μαχητικός ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και κατέβασε 4 ριμπάουντ. Επίσης θετικός ήταν και πάλι ο Μπράντον Πολ, με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τη μεριά της Μακάμπι, τρομερός ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, ενώ είχε και 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Επίσης πολύ καλός ήταν ο Σκότι Γουίλμπεκιν, με τους 19 πόντους που σκόραρε.

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν με απουσίες, καθώς ο Κώστας Παπανικολάου δεν ήταν στη 12άδα λόγω του τραυματισμού της Τρίτης στη Ρωσία στον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ. Επίσης δεν αγωνίστηκαν, ο Ίθαν Χαπ, αλλά και ο Γουέιντ Μπόλντγουιν. Οι Κουζμίνσκας και Μιλουτίνοφ αγωνίστηκαν κανονικά παρά την ταλαιπωρία τους από τη γαστρεντερίτιδα που πέρασαν τις τελευταίες μέρες.

Ένας από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, ο οποίος βραβεύτηκε από την ΚΑΕ Ολυμπιακός για τη συνεισφορά του στην ομάδα. Να θυμίσουμε ότι οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» δύο φορές στον τελικό της Euroleague.

Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα μπήκανε συγκεντρωμένοι στον αγώνα και πήραν προβάδισμα 9-2, κυρίως μέσα από την καλή τους άμυνα (3’). Η Μακάμπι απάντησε με σερί 2-7, μειώνοντας σε 11-9 (4’). Ο Πρίντεζης απάντησε με 4 δικούς του πόντους, 15-9 (5’). Οι ισραηλινοί πέρασαν μπροστά στο σκορ με 17-21 (7’), έπειτα από επιμέρους σκορ 2-12. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρέθηκε να προηγείται με 21-24 στο 1ο δεκάλεπτο.

Η Μακάμπι συνέχισε να είναι καλή και με επιμέρους σκορ 1-5, έφτασε στο 22-29 (12’). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μειώνοντας σε 29-32 (15’). Ο Ντόρσεϊ με το δεύτερο του τρίποντο στον αγώνα, έκανε το 28-35 (16’). Ο Γουίλμπεκιν πέτυχε και αυτός το δεύτερο του τρίποντο, ενώ στη συνέχεια ο Κάσπι με λέι απ, έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και το σκορ στο 30-40 (17’). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει, όμως η Μακάμπι κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, 35-45 (19’). Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να μειώσουν στους 5 και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 40-45.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο από τον Μπράντον Πολ, 43-45 (21’). Ο Γουίλμπεκιν πέτυχε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο , το οποίο συνοδεύτηκε από φάουλ και με το έμμεσο «τετράποντο», έκανε το 43-51 (22’). Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο αντέδρασαν πάλι και μείωσαν σε 50-53 (23’). Οι Κάσπι και Γουόλτερς με δύο συνεχόμενα τρίποντα, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 9 πόντους και το σκορ στο 50-59 (24’). Ο Ντιμπαρτολομέο με τρίποντο ανέβασε και άλλο τη διαφορά και το σκορ στο 52-64 (27’). Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 56-68.

Ο Κουζμίνσκας πέτυχε τρίποντο, για το 59-70 (31’). Ο Έισι απάντησε με τρίποντο, κάνοντας το 59-73 (32’). Ο Χάντερ με ένα τρομερό κάρφωμα από άλει ουπ πάσα, έκανε το σκορ 59-75 (34’), φτάνοντας έτσι τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (16 π.). Ο Ντόρσει ανέβασε κι’ άλλο τη διαφορά (18π.), 61-79 (35’). Ο Πρίντεζης πέτυχε 4 πόντους, έπειτα από τρίποντο καλάθι και φάουλ, 65-81 (37’). Η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους, έπειτα από καλάθι του Γουίλμπεκιν, 65-87 (38’). Ο Ντόρσεϊ με το τέταρτο του τρίποντο, έφτασε τη διαφορά στους 25 πόντους και το σκορ στο 65-90, το οποίο ήταν και το τελικό του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 56-68, 65-90.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 4 (0/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ρότσεστι 4 (2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 ασίστ, 1 κλεψιμο, 5 λάθη σε 15:50), Πολ 12 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Σπανούλης 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ασίστ), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 3 (1/2 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 16 (6/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 6 (1), Ρούμπιτ 5 (4 ριμπάουντ), Ριντ 1

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλμπεκιν 19 (2/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/5 βολές), Έισι 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χάντερ 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάσπι 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (3/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιμπαρτολομέο 4 (1), Γουόλτερς 10 (2), Κοέν 2, Μπλακ 4 (6 ριμπάουντ), Ζούσμαν 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/41 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 11/20 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικα – 4 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 20/35 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 11/17 βολές, 37 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα μείνει στην Ελλάδα για να υποδεχθεί την Αναντολού Εφές (7/11 στις 21:00), ενώ η Μακάμπι θα γυρίσει στο Τελ Αβίβ για να αντιμετωπίσει την Άλμπα Βερολίνου (7/11 στις 21:05).