Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Χοφενχάιμ

Την 10η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Μπουντεσλίγκα άνοιξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Χόφενχάιμ και Πάντερμπορν. Η ομάδα από το Ζίνσχαϊμ επικράτησε με 3-0 εύκολα της Πάντερμπορν.

Στο Ράιν-Νέκαρ Αρένα, η Χοφενχάιμ άνοιξε με το καλησπέρα το σκορ. Ο Σκοφ με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τα 35 σχεδόν μέτρα, έκανε το 1-0 μόλις στο 2ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, έκαναν δύο τα τέρματα τους στο 15′ με τον Καντέραμπεκ (2-0).

Τα αμυντικά προβλήματα της Πάντερμπορν στην κόντρα επίθεση δεν πέρασαν απαρατήρητα. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ξανά η Χόφενχάιμ βρίσκοντας και τρίτο γκολ. Αυτή τη φορά ο Λοκάντια ήταν ο σκόρερ για το 3-0 στο 26′.

Η Χοφενχάιμ ήταν κυρίαρχη και στο δεύτερο μέρος. Η Πάντερμπορν δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Μπόουμαν και η “Χόφε” διατήρησε το υπέρ της 3-0 έως και το τέλος του αγώνα.

Αυτή η νίκη έστειλε στην 5η θέση την Χοφενχάιμ με 17 βαθμούς, έστω και προσωρινά. Από την άλλη πλευρά η νεοφώτιστη Πάντερμπορν βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 4 βαθμούς.

Χοφενχάιμ (Άλφρεντ Σρούντερ): Μπόουμαν, Σκοφ, Χούμπνερ, Βογκτ, Ακπόγκουμα, Καντέραμπεκ, Ραπ(76′ Γκέιγκερ), Ρούντι, Γκρίλιτσχ, Μπεμπού(81′ Μπάουμγκάρτνερ), Λοκάντια(69′ Ανταμιάν).

Πάντερμπορν (Μπάομγκαρτ): Ζινγκέρλε, Κόλινς, Σόνλαο, Κίλιαν, Ντράγκερ(46′ Γιάνς), Σαμπίρι, Σεμπάστιαν Βασιλειάδης, Ολιβέιρα Σόουζα(46′ Μαμντά), Χόλτμαν, Αντουί Ατζέι, Ζολίνσκι(70′ Μίτσελ).