Ολυμπιακός-Ιωνικός: Ωραίος ο Μπιέλ έδωσε τη νίκη τους “ερυθρόλευκους”

Με τους νέους να αρέσουν, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη κόντρα στον Ιωνικό.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 τον Ιωνικό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 3η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Ανδρέας Μπουχαλάκης στο 17’, ο Πεπ Μπιέλ στο 45’ και ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 90’+5’ με πέναλτι. Για τον Ιωνικό σκόραρε ο Χαβιέρ Μεντόσα στο 49’ με φάουλ. Δοκάρι είχε ο Ραντζέλοβιτς στο 90’.

Ο Πεπ Μπιέλ συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ και ασίστ, ενώ αγωνίστηκε ξανά μετά από πέντε χρόνια και ο Παναγιώτης Ρέτσος.

Οι «ερυθρόλευκοι» αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο -πέφτοντας ωστόσο πάνω στην πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων-  με τους νεοαποκτηθέντες να αρέσουν, έφτασαν στη νίκη κόντρα στην ομάδα της Νίκαιας. Κάτι όμως που δεν συνεχίστηκε και στο δεύτερο 45λεπτο, όπου ο Ολυμπιακός έριξε πολύ την απόδοσή του. Μια νίκη η οποία με βάση την εικόνα των παικτών του Κάρλος Κορμπεράν, δίνει και ψυχολογικό πλεονέκτημα.

Εμφανής ήταν ο ενθουσιασμός και στις τάξεις των οπαδών, τόσο λόγω της αγωνιστικής εικόνας που παιχνίδι με το παιχνίδι όλο και βελτιώνεται, όσο και με τις μεταγραφικές κινήσεις τα τελευταία εικοσιτετράωρα.

Άπαντες πλέον στρέφονται στον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στη Ναντ την Πέμπτη (8/9) για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Κάρλος Κορμπεράν, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Άβιλα, Μανωλά, Μπα, Ρέαμπτσιουκ αμυντική τετράδα, Μπουχαλάκη, Ινμπεόμ Χουάνγκ στον άξονα, Μασούρα, Ντε Λα Φουέντε στα άκρα, Μπιέλ σε ρόλο δεκαριού και τον Ουί Τζο Χουάνγκ στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Δημήτρης Σπανός επέλεξε το 3-4-2-1  για τον Ιωνικό. Ο Χουτεσιώτης ξεκίνησε στο τέρμα, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες τριάδα στόπερ, Μύγας, Μίλο στα πλάγια, Φαντιγκά, Βαλεριάνος στον άξονα, Άοσμαν, Μεντόσα μεσοεπιθετικά και ο Μάντζης στην κορυφή.

Στο 6’ πρώτα ο Άβιλα και στη συνέχεια ο Μπιέλ δοκίμασαν σουτ εκτός περιοχής που κόντραραν στα σώματα. Ενώ δύο λεπτά μετά, ο Μασούρας έβγαλε κάθετη για τον Ουί Τζο Χουάνγκ που όμως δεν μπόρεσε να περάσει από τη νικαιώτικη άμυνα.

Στο 12’ στην πρώτη επίθεση του Ιωνικού, ο Μίλο έβγαλε σέντρα από αριστερά για τον Μάντζη, ο οποίος όμως πλάσαρε άστοχα.

Στο 15’ ο Μπιέλ εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός χωρίς να ανησυχήσει ο Χουτεσιώτης.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 17ο λεπτό. Ο Μπιέλ εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μπουχαλάκη, εκείνος πλάσαρε από διαγώνια θέση, κόντραρε σε παίκτη του Ιωνικού, ο Μασούρας με αλματάκι την άφησε και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0!

Στο 22’ ο Φαντιγκά ελίχθηκε έξω από την περιοχή, αλλά τι τελείωμά του ήταν κακό.

Στο 28’ ο Μπιέλ δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής που ήταν άστοχο.

Στο 33’ ο Μπιέλ εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, όμως ο Αντούνες πρόλαβε προ του Μανωλά και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 40’ μετά από σέντρα του Μύγα από δεξιά και κακή τοποθέτηση της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Ρομαό αιφνιδιάστηκε και πλάσαρε, με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει.

Ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματά του στο 45’. Ο Μπιέλ έβγαλε κάθετη πάσα στον Ουί Τζο Χουάνγκ, αυτός έκανε ατομική ενέργεια, δεν μπόρεσε όμως να εκτελέσει και έδωσε στον Ισπανό που στο μεταξύ ήρθε από πίσω, μπήκε στην περιοχή, «άδειασε» τον Αντούνες και με δυνατό δεξί πλασέ νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 2-0.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ιωνικός μείωσε, με το απευθείας φάουλ του Μεντόσα στο 49’, στο αριστερό «παραθυράκι» του Βατσλίκ.

Στο 53’ ο Ιωνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Μύγας σέντραρε από δεξιά ο Βάτσλικ δεν βγήκε σωστά, ο Μάντζης έκανε κεφαλιά από πλάγια θέση, με τον Τσέχο να κάνει εξαιρετική απόκρουση.

Ενώ δύο λεπρά μετά, ο Ντε Λα Φουέντε έβγαλε παράλληλη μπαλιά από δεξιά, με τον Ουί Τζο Χουάνγκ να αστοχεί από πολύ πλεονεκτική θέση σε σχεδόν κενή εστία.

Στο 73’ ο Μύγας δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, ο Μπουχαλάκης έβαλε την κόντρα και παραχώρησε κόρνερ.

Στο 90΄ο Ραντζέλοβιτς πήρε τη μπάλα από τον Ινμπεόμ, μπήκε από δεξιά στη περιοχή, σούταρε αλλά σημάδεψε τη συμβολή των δοκαριών.

Στο 90’+4’ ο Ραντζέλοβιτς μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Βαλεριάνο, με τον διαιτητή Διαμαντόπουλο να καταλογίζει το πέναλτι. Το εκτέλεσε στο 90’+5’ ο Ελ Αραμπί μετατρέποντάς το σε γκολ κάνοντας το 3-1 στην τελευταία φάση του αγώνα.

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα (66’ Ρέτσος), Μανωλάς, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Ι. Χουάνγκ, Μασούρας (66’ Ραντζέλοβιτς), Ντε Λα Φουέντε (75’ Ροντρίγκες), Μπιέλ (75’ Εμβιλά), Ο. Χουάνγκ (60’ Ελ Αραμπί)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Μίλο (82’ Κάνιας), Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες, Φαντιγκά (46’ Μασάς), Βαλεριάνος, Άοσμαν, Μεντόσα, Μάντζης (83’ Ιωαννίδης)