Derby Della Mantonnina: Θριαμβεύτρια με εκπληκτικό Λεάο η Μίλαν

Λεάο και Ζιρού έκριναν το ντέρμπι προς την «κόκκινη» πλευρά του Μιλάνου.

Με τον Λεάο να κάνει ότι θέλει την άμυνα της Ίντερ (2 γκολ και 1 ασίστ), η Μίλαν ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 και εντέλει επικράτησε με 3-2 της συμπολίτισσας Ίντερ στο ντέρμπι του Μιλάνου.

Η Μίλαν με την νίκη της αυτή έφτασε τους έντεκα βαθμούς σε πέντε αναμετρήσεις και βρίσκεται προσωρινά στην κορυφή ενώ η Ίντερ παρέμεινε στους εννέα βαθμούς σε ισάριθμα ματς.

Η Μίλαν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά κόντρα στην εικόνα του παιχνιδιού η Ίντερ βρήκε πρώτη γκολ με τον Μαρσέλο Μπρόζοβιτς στο 21ο λεπτό με πλασέ ύστερα από την πάσα του Χοακίν Κορέα.

Οι Ροσονέρι συνέχισαν να πιέζουν και ισοφάρισαν στο 28′ με την ενέργεια του Τονάλι και την ασίστ του στον Λεάο που με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Χαντάνοβιτς.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή στο 54ο λεπτό με την πλαγιοκόπηση του Λεάο από τα αριστερά και το γύρισμα του στο σημείο του πέναλτι που καραδοκούσε ο Ζιρού που με εξαιρετικό τελείωμα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Ίντερ.

Έξι λεπτά αργότερα, η Μίλαν έκανε τρία τα τέρματα της με το δεύτερο τέρμα του Λεάο. Ο Πορτογάλος μπήκε στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υποδειγματική εκτέλεση.

Στην συνέχεια, η Ίντερ πίεσε και μείωσε το σκορ με το σουτ του Τζέκο από το ύψος της μικρής περιοχής στο 67ο λεπτό, αλλά ο Μενιάν σε δύο περιπτώσεις είπε όχι σε Μαρτίνες και Τσαλχάνογλου δίνοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

Σκόρερ: 28′, 60′ Λεάο, 54′ Ζιρού – 21′ Μπρόζοβιτς, 67′ Τζέκο

Κάρτες: 9′ Ερνάντες, 32′ Ζιρού, 51′ Ντε Κετελάρ, 77′ Τονάλι, 94′ Λεάο – 9′ Ντάμφρις, 39′ Μπρόζοβιτς

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια (84′ Καλάμπρια), Καλουλού, Τομόρι, Ερναντέζ, Τονάλι (84′ Πόμπεγκα), Μπενασέρ, Μεσίας (72′ Σαλεμάκερς), Ντε Κετελάρε (63′ Ντίαθ), Λεάο, Ζιρού (73′ Ορίγκι)

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι (84′ Ντ’ Αμπρόζιο), Μπαστόνι (64′ Ντιμάρκο), Ντάμφρις, Μπαρέλα (63′ Μχιταριάν), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Νταρμιάν (84′ Γκόζενς), Κορέα (64′ Τζέκο), Μαρτίνες