Ολυμπιακός: Ισοπέδωσε την Αναντολού Εφές με εξαιρετική εμφάνιση

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα στο ΣΕΦ της Αναντολού Εφές, για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εκτυλίχτηκε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ, για την 5η αγωνιστική της Euroleague. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με το εμφατικό 75-57 και πλέον μετράνε 3-2 στη διοργάνωση.

Ο Κώστας Παπανικολάου για άλλη μια φορά έδειξε τα ηγετικά του χαρακτηριστικά, ήταν παντού μέσα στο γήπεδο και μέτρησε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Ο Ουίλιαμς Γκος είχε πολύ καλή παρουσία με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Άλεκ Πίτερς πρόσθεσε 12.

Για την Εφές που η αλήθεια είναι απογοήτευσε με την εμφάνισή της ξεχώρισε ο Μπράιαντ με 10 πόντους και ο Τόμπσον με 9 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με υπομονή και σωστές αποφάσεις, κάνοντας το σκορ 8-5 (4’). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, πέρασε στον αγώνα τον Νίκολα Μιλουτίνοφ ως έκτο παίκτης, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να έχουν θετικό πρόσωπο και να κλείνουν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 17-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους “ερυθρόλευκους” να είναι πολύ ανεβασμένοι και ένα τρίποντο του Γκος έστειλε τη διαφορά στο +8 (15’). Η διαφορά έφτασε και τους 10 ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ υπέρ του Ολυμπιακού στο 33-25.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και με ακόμα μεγαλύτερη προσήλωση και υπομονή ανέβασαν τη διαφορά στους 14 πόντους έπειτα από μερικά εύστοχα σουτ, 46-32 (25’). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και με τους γηπεδούχους να έχουν “κλειδώσει” ουσιαστικά τη νίκη, με το σκορ στο 61-43.

Στην τελευταία περίοδο, η καλή δουλειά συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό και το +21 δεν άργησε να έρθει καθώς η διαφορά αυξήθηκε με το σκορ στο 67-46. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ο νικητής είχε ήδη κριθεί, με το τελικό σκορ να είναι το 75-57.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 61-43, 75-57

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/2 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 14 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 10 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4, Πάπας, Φαλ 7 (2/3 δίποντα, 3/6 βολές, 2 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου 14 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπραζντέικις 4, Πίτερς 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Τανούλης

Αναντολού Εφές (Τζαν): Λάρκιν 8 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Μπράιαντ 10 (1), Κλάιμπερν 5 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τόμπσον 9 (1 τρίποντο, 1 ασίστ), Πλάις 7 (1), Όλατς, Γιλμάζ 2, Γουίλις 8 (2), Ζίζιτς 6, Τζόουνς 2