Ολυμπιακός: Ήττα με κατεβασμένα τα χέρια στο Μονακό

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Μονακό στη Γαλλία, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague

Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε από τη Μονακό για την 31η αγωνιστική της Euroleague, από την οποία και ηττήθηκε με 92-72, σε ένα πολύ κακό βράδυ για τους Πειραιώτες, οι οποίοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το δώρο της Μακάμπι, η οποία κέρδισε την Αρμάνι Μιλάνο.

Οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν να έχουν την δύναμη να κρατήσουν το ματς στα επίπεδα που ήθελαν και να βρουν την κατάλληλη στιγμή να χτυπήσουν τη Μονακό. Όμως οι Γάλλοι ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη που τόσο πολύ ήθελαν, καταφέρνοντας να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ τους 48-31. Στο δεύτερο μισό ο Ολυμπιακός μείωσε μέχρι τους 10 πόντους, όμως η Μονακό είχε και πάλι την απάντηση και έφτασε μέχρι και το +19. Οι Γάλλοι πήγαν τη διαφορά μέχρι και στο +27, με το τελικό σκορ ωστόσο να είναι το 92-72.

Κορυφαίος ο Τζέιμς με 25 πόντους και τον ακολούθησε ο Μπέικον με 15 πόντους. Για τον Ολυμπιακό ήταν εξαιρετικός ο Φαλ με 18 πόντους, ενώ τόσους είχε και ο Βεζένκοφ, ο οποίος τους έβαλε μαζεμένους προς το τέλος.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πάρουν από την αρχή τον έλεγχο, όμως οι Πειραιώτες στάθηκαν στο ύψος τους και το σκορ ήταν στο 11-9 (5’). Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ανέτρεψαν τα δεδομένα και πήραν προβάδισμα με 13-17, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-22 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε εφιαλτικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος βρέθηκε να χάνει στην αρχή με 11, ενώ στη συνέχεια μέχρι και 19 πόντους διαφορά προς το τέλος του δεκαλέπτου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο καταιγιστικό 48-31 υπέρ της Μονακό.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο πιο βελτιωμένος και προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά. Τα κατάφερε φτάνοντας στο -10 και το 50-40 (24’). Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένοι και με κακό μπάσκετ έδωσαν την ευκαιρία στην Μονακό να διευρύνει το σκορ σε 61-42 και τη διαφορά στο +19 (27’). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 71-51 και τους Γάλλους να έχουν προβάδισμα 20 πόντων.

Οι δυο ομάδες ήξεραν ότι το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η Μονακό ειχε πάρει διαφορά που δύσκολα θα την έχανε. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 27 πόντους, με τους Γάλλους να κάνουν ότι θέλουν μέσα στο παρκέ. Το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης ήταν το 92-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 48-31, 71-51, 92-72.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 13 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Μπέικον 15 (4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Βέστερμαν 3 (5 ασίστ), Τόμας 5 (5 ριμπάουντ), Ντιάλο 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μότουμ 8 (2), Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 2, Ουταρά, Χολ 12 (4/4 δίποντα, 4/4 βολές), Τζέιμς 25 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 15 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Φαλ 18 (8/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν, Βεζένκοβ 18 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Πρίντεζης, Παπανικολάου 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Ζαν Σαρλ 2 (1/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 5 (1).