Ολυμπιακός: Ηττήθηκε με μεγάλη διαφορά από την ανώτερη ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν μπόρεσε να “κρυφτεί” και υπέταξε τον Ολυμπιακό σε βαριά ήττα με 91-66, στον τελικό του “Gomelsky Cup”.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας εξέθεσε τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ και κατέκτησε το “Gomelsky Cup” με σκορ 91-66. Οι ερυθρόλευκοι που αγωνίστηκαν χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, αλλά με τον Ουέιντ Μπάλντγουιν να αγωνίζεται κανονικά, αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα στην επίθεση, με τα χαρακτηριστικότερα στατιστικά να είναι τα ποσοστά στα σουτ, όπου είχαν 17/44 δίποντα (38,6%) και 7/26 τρίποντα (27%).

Οι καλύτεροι των “ερυθρόλευκων” ήταν ο Κέβιν Πάντερ που ξεκίνησε το ματς με πολύ δυναμική παρουσία και συνέχεια αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Νίκολα Μιλουτίνοφ και Μπράντον Πολ, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό.

Από την άλλη μεριά για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Τζόελ Μπόλομποϊ και Μάικ Τζέιμς ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο να έχει 6 ριμπάουντ και τον δεύτερο 6 ασίστ. Εξαιρετικός και ο Ουίλ Κλάιμπερν με 11 πόντους, ενώ 10 είχε ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και μετέτρεψαν το σκορ σε 17-5 (8′). Η είσοδος του Κέβιν Πάντερ έδειξε πως τα πράγματα θα ήταν καλύτερα για τους “ερυθρόλευκους”, καθώς ο Αμερικανός έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του και μετέτρεψε το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου σε 19-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ αδρανές μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, δίνοντας την ευκαιρία στους ποιοτικότερους “Ρώσους” να ανεβάσουν τη διαφορά στους 18 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου, 48-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν το ίδιο με τους παίκτες της ΤΣΣΚΑ να διατηρούν τη διαφορά στους 20. Ο Μάικ Τζέιμς ανέβασε τη διαφορά στους 30 και το σκορ σε 68-38 (28′), με το παιχνίδι να έχει “πάρει τον δρόμο του”. Με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 75-46.

Με τις προσδοκίες όλων για μία μείωση του σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν επέτρεψε να συμβεί αυτό καθώς διατήρησε έπειτα από 35 λεπτά αγώνα το +30. Ο Ολυμπιακός το μόνο που ατάφερε ήταν να τελειώσει το ματς με το σκορ στο 91-66, αφήνοντας μία πολύ κακή εντύπωση λίγες μέρες πριν την έναρξη της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 48-30, 75-46, 91-66

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπόλομποϊ 16 (1), Τζέιμς 15, Ούχοφ, Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς 5 (1), Φόιγκντμαν 10 (1), Βοροντσέβιτς 3, Κλάιμπερν 11 (2), Χάκετ 8, Λοπάτιν, Κουλάγκιν 2, Χίλιαρντ 4, Κουρμπάνοφ 9 (1), Μπέικερ 6

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 12 (1), Μπόλντγουϊν 5 (1), Πολ 13 (3), Κόνιαρης, Τσέρι 5 (1), Μιλουτίνοφ 11, Βεζένκοφ 5 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 2, Ρούμπιτ 6, Χαπ 3