Ολυμπιακός: Ηττήθηκε στο Βελιγράδι και έχασε την ευκαιρία της πρωτιάς

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και περιμένει την τελευταία αγωνιστική για να διεκδικήσει την πρωτιά.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα με 87-79 και πλέον θα τα δώσει όλα στην αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας με την Μπασκόνια (13/04, 21.00) στο ΣΕΦ για τη νίκη που θα του δώσει την πρωτιά.

Με καλή άμυνα, εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και σούπερ ποσοστά από την γραμμή του τριπόντου (μέχρι το σημείο εκείνο ο Ολυμπιακός είχε 6/8), οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν τον ρυθμό τους και «έχτισαν» μια διαφορά 11π. (17-28 στο 8’). Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην άμυνα και «απάντησαν» με ένα επί μέρους σκορ 9-2 (26-30 στο 10’), όμως, δεν σταμάτησαν εκεί…

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε αποσυντονισμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Κάκιστη κυκλοφορία της μπάλας, κακές επιλογές και λάθη επέτρεψαν στον Ερυθρό Αστέρα να προσπεράσει με 43-39 στο 18’. Ωστόσο, η επιστροφή των Μουστάφα Φαλ και Τόμας Γουόκαπ συνέβαλε τα μέγιστα, ώστε ο Ολυμπιακός να ανακτήσει το προβάδισμα και να κλείσει το πρώτο εικοσάλεπτο με θετικό πρόσημο (45-47).

Η πιεστική άμυνα της ομάδας του Βελιγραδίου δημιούργησε σοβαρότατο επιθετικό πρόβλημα στον Ολυμπιακό, που σκόραρε μόλις 12π. στην 3η περίοδο. Μέσω της άμυνάς του ο Αστέρας επέβαλλε τον ρυθμό του (65-79 στο 30’) και παρά το επιθετικό «ξύπνημα» των «ερυθρολεύκων» στο 4ο δεκάλεπτο, κατάφερε χάρη στην περιφερειακή του ευστοχία να διατηρήσει σταθερά τον έλεγχο (83-74 στο 37’) και να επικρατήσει με 87-79.

Δεκάλεπτα: 26-30, 45-47, 65-59, 87-79.

Ερυθρός Αστέρας (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 17 (3), Βιλντόσα 12 (3), Λαζάρεβιτς, Καμπάτσο 20 (2), Μίτροβιτς 10, Μάρτιν 4, Ντόμπριτς 7, Ίλιτς 2, Νέντοβιτς, Κούζμιτς 3, Πετρούσεφ 12 (2)

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 15 (3), Κέιναν 6 (2), Λαρεντζάκης, Φαλ 6, Σλούκας 13 (2), Βεζένκοφ 16 (2), Παπανικολάου 10 (2), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 10