Ποδόσφαιρο Γυναικών: Η Αγγλία νικήτρια του Finalissima

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Αγγλία κατέκτησε το πρώτο Finalissima Γυναικών

Η Αγγλία κατέκτησε το πρώτο Finalissima Γυναικών. Στον αγώνα ανάμεσα στη νικήτρια του Women’s Euro 2022 και του Copa América Femenina 2022 που διεξήχθη στο Γουέμπλεϊ, οι «Λέαινες» νίκησαν με 4-2 στα πέναλτι τη Βραζιλία, μετά το 1-1 του κανονικού αγώνα.

Έτσι, μετά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, η Εθνική Γυναικών της Αγγλίας μέσα σε λίγους μήνες κατακτά τον δεύτερο διεθνή τίτλο της.

Στο 23’ η Αγγλία προηγήθηκε. Μπρονζ και Στάνγουεϊ συνεργάστηκαν από δεξιά, η πρώτη γύρισε για την Έλα Τόουν, η οποία με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0.

Η Βραζιλία έφτασε στην ισοφάριση στο 90’+3’ όταν σε φάση διαρκείας στην αγγλική περιοχή, η Ερπς έχασε τη μπάλα η οποία έφτασε στην Αντρέσα Άλβες που με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Καθώς δεν υπήρχε παράταση, ο αγώνας οδηγήθηκε κατευθείαν στα πέναλτι, εκεί όπου πο «Λέαινες» ήταν πιο εύστοχες και έφτασαν στη νίκη, με την Μέρι Ερπς να αποκρούει ένα πέναλτι, ενώ άλλη μια εκτέλεση από πλευράς Βραζιλιάνων να σταματά στο δοκάρι.

Τα πέναλτι: Στάνγουεϊ 1-0, Αντριάνα 1-1, Τόουν-απόκρουση Λετίσια 1-1, Ταμίρες-απόκρουση Ερπς 1-1, Ντέλι 2-1, Ραφαέλε-δοκάρι 2-1, Γκρίνγουντ 3-1, Κερολίν 3-2, Κέλι 4-2.

Πολυτιμότερη παίκτρια αναδείχθηκε η Κίρα Γουόλς. Ενώ τον αγώνα διηύθυνε η Γαλλίδα Στεφανί Φραπάρ.

Αγγλία (Σαρίνα Βίγκμαν): Ερπς, Μπρονζ, Γουίλιαμσον, Γκρίνγουντ, Κάρτερ, Στάνγουεϊ, Γουόλς, Τόουν, Τζέιμς (74’ Κέλι), Ρούσο (74’ Ντέλι), Χεμπ (88’ Ρόμπινσον)

Βραζιλία (Πία Σουντχάγκε): Λετίσια, Λάουρεν (46’ Άλβες), Κατχέλεν, Ραφαέλε, Ταμίρες, Αντονία (87’ Νούνες), Άρι (87’ Φερνάντα), Λουάνα (69’ Φρανσελίνο), Κερολίν, Ζανεράτο (46’ Αντριάνα), Γκεΐσε