Ολυμπιακός: Με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο “καθάρισε” τη Ζαλγκίρις

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ και έφτασε στο 3-1.

Σε μία πολύ σημαντική νίκη έφτασε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 83-68 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας στοΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική της Euroleague. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 3-1 στη διοργάνωση, ενώ η ομάδα του Κάουνας στο 0-4.

Οι Λιθουανοί μπήκαν στον αγώνα αποφασισμένοι, καθώς έφτασαν να είναι μπροστά μέχρι και με 14 πόντους, κάτι το οποίο όμως οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να αλλάξουν, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι το 36-39. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν άλλη ομάδα στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς κατάφεραν να φτάσουν στο +14, με το σκορ στο 63-49 μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά. Οι Πειραιώτες πήραν τελικά μία σημαντική νίκη και το έκαναν με μεγάλη ευκολία στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο MVP της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, κατέβασε 5 ριμπάουντ και έδωσε 2 ασίστ. Επίσης εξαιρετικοί ήταν οι Βεζένκοφ και Λαρεντζάκης, οι οποίοι πέτυχαν 12 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για την Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Μούντιαϊ με 19 πόντους και ο Μιλάκνις με 14.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως μουδιασμένες, με την Ζαλγκίρις Κάουνας ωστόσο να βρίσκει ρυθμό και παίρνει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση με διαφορά 10 πόντων, 8-18 (7′). Στη συνέχεια, οι “ερυθρόλευκοι” έβαλαν φρένο στους Λιθουανούς, εκείνοι όμως έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 12-23.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και βρέθηκαν στον +14, με το σκορ στο 15-29(13′). Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετά παράπονα από την διαιτησία, κάτι το οποίο τους δημιούργησε μεγάλο εκνευρισμό. Οι Πειραιώτες με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν σε 23-31 και πήραν ψυχολογία και μέσω του κόσμου του (15′). Το ματς είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και ο Κώστας Σλούκας έκανε το 28-34 (16′). Οι γηπεδούχοι ανάκαμψαν και έκλεισαν το ημίχρονο με το σκορ στο 36-39.

Ο Βεζένκοφ μπήκε στο ημίχρονο με μεγάλη ευστοχία και με δύο τρίποντα έκανε το 45-43 (23′). Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με ακόμα ένα τρίποντο για τους γηπεδούχους που μπήκαν πολύ πιο εύστοχοι στο δεύτερο μισό, έκανε το 50-45 (25′). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι εξαιρετικός από το τρίποντο και με εύστοχο δίποντο του Γουόκαπ, έφτασε στο +9 με το σκορ στο 58-49 (28′). Μετά από εξαιρετικές άμυνες και πολύ ενέργεια στην επίθεση, ο Ολυμπιακός διεύρυνε τη διαφορά στο +14, με το σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να είναι το 63-49.

Ο Φαλ με ένα άλει ουπ κάρφωμα έκανε το 67-53 (33′), ενώ στη συνέχεια ο Σλούκας και ο Λαρεντζάκης ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων και μεγάλωσαν τη διαφορά στο +17, 73-56 (34′). Ο Κώστας Σλούκας ευστόχησε σε ακόμα ένα τρίποντο και έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+20), 78-58 (36′). Το υπόλοιπο της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το τελικό σκορ να είναι το 83-68.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 36-39, 63-49, 83-69

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίσ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/4 τρίποντα), Φαλ 4 (4 ριμπάουντ), Σλούκας 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάρτιν, Βεζένκοβ 12 (1/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (3/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (2/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 7 (1/1 τρίποντο)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 9, Λεκαβίτσιους, Νίμπο 12 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουντιέι 19 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλνιέτις 6(1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλάκνις 14 (4/5 τρίποντα), Κάβανο 8, Γκιφάι, Ουλανόβας

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/38 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 7/14 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 5 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 16/33 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 15/19 βολές, 27 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ