Ligue 1: Επέστρεψε στις νίκες με ανατροπή η Παρί Σεν Ζερμέν

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε της Ανζέ, με τους Παριζιάνους να επιστρέφουν στις νίκες με ανατροπή

Η Παρί Σεν Ζερμέν επέστρεψε στις νίκες, καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1 της Ανζέ με τα γκολ του Περέιρα στο 87′ και του Εμπαπέ στο 87′ για τη 10η αγωνιστική της Ligue 1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τον Φουλγκίνι στο 36′.

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς βέβαια να απειλεί ουσιαστικά. Στο 36ο λεπτό η Ανζέ, η οποία ήταν απειλητική, κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα . Σε μία αντεπίθεση ο Μπουφάλ έβγαλε τη σέντρα και ο Φουλγκίνι από κοντά έγραψε το 0-1. Αυτό το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με γκολ του Ερέρα να ακυρώνεται ως οφσάιντ στο 44′.

Η Παρί μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και ο Ραφίνια έχασε σημαντική ευκαιρία για το 1-1 στο 54ο λεπτό.Οι Παριζιάνοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο 69ο λεπτό με κεφαλιά του Ντανίλο σε 1-1, ο οποίος πρόλαβε τον κίπερ των φιλοξενουμένων.

Στο 84ο λεπτό μετά από έλεγχο στο VAR για χέρι του Καπέλ στην περιοχή, έπειτα από κεφαλιά του Ικάρντι με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Ο Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση και στο 87′ έγραψε το 2-1, με την Παρί να ολοκληρώνει την ανατροπή και να πανηγυρίζει το τρίποντο.

Παρί ΣΖ: Ντοναρούμα, Ντιαλό, Κιμπεμπέ, Κέρερ, Νταγκμπά, Βεράτι, Περέιρα, Ερέρα, Εμπαπέ, Ικάρντι, Ραφίνια

Ανζέ: Μπερναρντόνι, Μανσό, Τραορέ, Τομάς, Καμπό, Μεντί, Μανιάνι, Καπέλ, Φουλγκίνι, Αλί Τσο, Μπουφάλ