Ολυμπιακός: Με πίστη για την πρόκριση

Με στόχο την ανατροπή και την πρόκριση στους “16” του Europa League, ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Αταλάντα.

Την Αταλάντα υποδέχεται απόψε (24/2, 19:45) ο Ολυμπιακός στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, για τον επαναληπτικό αγώνα των πλέι οφ του Europa League.

Οι “ερυθρόλευκοι” καλούνται να ανατρέψουν την ήττα με 2-1 του πρώτου αγώνα στην Ιταλία και να είναι εκείνοι που θα πάρουν την πρόκριση για τους “16” του θεσμού. Εκεί που με τη νέα μορφή της διοργάνωσης, βρίσκονται ήδη οι ομάδες που είχαν τερματίσει πρώτες στους ομίλους.

Καθώς στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις δεν ισχύει πλέον ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, ο Ολυμπιακός θέλει νίκη με τουλάχιστον δύο γκολ διαφορά για να πάρει την πρόκριση. Ενώ σε περίπτωση νίκης του με ένα γκολ διαφορά (οποιοδήποτε σκορ), το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση και, εάν παραμείνει η διαφορά αυτή, στα πέναλτι.

Παράλληλα, κυνηγά την έκτη παρουσία του στη φάση των “16” της διοργάνωσης (αλλά και τρίτη συνεχόμενη) μετά το 2005 (ως Κύπελλο ΟΥΕΦΑ), το 2012, το 2017, το 2020 και το 2021.

Στο αγωνιστικό, ο Πέδρο Μαρτίνς αναμένεται να επαναφέρει την τριάδα στην άμυνα. Θα ξεκινήσει με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Παπασταθόπουλο, Μανωλά, Σισέ αμυντική τριάδα, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ στα άκρα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης στο κέντρο, Μασούρας με έναν εκ των Ονιεκούρου ή Αγκιμπού Καμαρά μεσοεπιθετικά και ο Τικίνιο στην επίθεση.

Αναλυτικά η αποστολή: Βατσλίκ, Τζολάκης, Καραργύρης, Λαλά, Μανωλάς, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Ο. Μπα, Σισέ, Κίτσος, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Σουρλής, Κούντε, Μ. Καμαρά, Φαντιγκά, Ονιεκουρού, Α. Καμαρά, Μασούρας, Βρουσάι, Βαλμπουενά, Ροντρίγκες, Τικίνιο, Ελ Αραμπί.