Ολυμπιακός: Νίκη επί του μαχητικού Απόλλωνα Πάτρας πριν τη “διαβολοβδομάδα”

Ο Ολυμπιακός επικράτησε επί του Απόλλωνα Πάτρας, παρά τη μαχητικότητα των φιλοξενούμενων, για την 10η αγωνιστική της Basket League.

Ο Απόλλωνας Πάτρας πάλεψε, προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού, όμως η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής, με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν πλουραλισμό στην επίθεση, με το τελικό σκορ να είναι το 98-78. Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός έφτασε τις οκτώ (8-1 το ρεκόρ του) ενώ ο Απόλλωνας γνώρισε την πέμπτη του ήττα στο πρωτάθλημα (4-5 το ρεκόρ του).

Ο ΜακΚίσικ ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν Λαρεντζάκης, Σλούκας, Μάρτιν και Ζαν-Σαρλ. Δεν ήταν αρκετοί οι Τσαλμπούρης, Ντέιβις και Κόλμαν για τους ηττημένους του 4-5.

Ο αγώνας

Με καλές άμυνες και τρέξιμο στο ανοικτό γήπεδο, ο Ολυμπιακός αρχικά προηγήθηκε 10-2, ενώ με τα τρίποντα των Παπανικολάου και Βεζένκοφ, ξέφυγε στο +12, 19-7 (6′). Το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε σε 26-13, με τους γηπεδούχους να “χτυπάνε” κυρίως από τη ρακέτα.

Με τρίποντα του Λαρεντζάκη και υποδειγματική κυκλοφορία της μπάλας από τον Ολυμπιακό, οι ερυθρόλευκοι εκτόξευσαν την διαφορά τους στο +18, με τον Απόλλωνα να παγιδεύεται από την άμυνα των γηπεδούχων και να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό που επέβαλλαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν εύκολα λάθη, με τον Τόμας να παίρνει μπρος για τους φιλοξενούμενους και έτσι το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ήταν το 51-38.

O Απόλλωνας δεν έμεινε εκεί και μείωσε εκ νέου σε 61-50 με τους Ντέιβις και Τόμας, με το 69-58 που ακολούθησε να δείχνει πως έχουμε και πάλι ματς. Ο Ολυμπιακός με τον ΜακΚίσικ πάτησαν το γκάζι για το 76-58, με την τρίτη περίοδο να κλείνει με 76-71.

Η σοβαρότητα στην άμυνα έλειπε από τον Ολυμπιακό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Απόλλωνα να παίζει εντελώς απελευθερωμένα και έτσι να διατηρεί την απόσταση στα ίδια επίπεδα (82-70). Η άστοχη επιμονή των «ερυθρόλευκων» από την περιφέρεια και ο Ντέιβις έριξαν τη διαφορά στο -11, 89-78 (37’). Οι Πατρινοί έπαιξαν καλό μπάσκετ απέναντι στον Ολυμπιακό και έκαναν την ύστατη προσπάθεια να μειώσουν στο σκορ, όμως οι ερυθρόλευκοι ήταν εκείνοι που έφτασαν στη νίκη. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν το 98-78.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 51-38, 76-61, 98-78

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μάρτιν 10 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 8 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (2), Έισι 1, Λαρεντζάκης 13 (3/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Σλούκας 10 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν-Σαρλς 10 (1/1 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 22 (5/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα).

Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Κόουλμαν 14 (2/5 τρίποντα), Γκρίφιν, Τσαλμπούρης 18 (4/10 δίποντα), Διαμαντάκος 10 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Δίπλαρος 3 (6 ασίστ), Τσιακμάς 3 (1), Ζούμπος, Παπαφωτίου, ΜακΛάχλιν, Κογιωνής, Ντέιβις 17 (4/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τόμας 13 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 22/32 δίποντα, 14/36 τρίποντα, 12/16 βολές, 40 ριμπάουντ (33+7), 27 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Απόλλωνας Πάτρας: 15/34 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 18/27 βολές, 34 ριμπάουντ (24+10), 19 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα.