Ολυμπιακός: Νίκη “χρυσάφι” επί της Αρμάνι Μιλάνο

Ο Ολυμπιακός πήρε μια από τις πιο σπουδαίες νίκες της σεζόν επί της Αρμάνι Μιλάνο, για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 67-58 στο ΣΕΦ, για την 27η αγωνιστική της Euroleague. Οι Πειραιώτες πλέον μετράνε 15-9 στη βαθμολογία κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για την επικράτηση του στην τετράδα.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά την αναμέτρηση με την Αρμάνι να δείχνει να έχει το πάνω χέρι και να φτάνει μέχρι και το +12. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα όμως δεν τα παράτησε και κατάφερε να μην επηρεαστεί από την κακή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες έφτασαν στην ανατροπή και στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης έθεσαν τα θεμέλια για τη νίκη. Στο αγαπημένο τους τέταρτο δεκάλεπτο με σκληρή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν την πολυπόθητη νίκη με 67-58.

O Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση έκαναν ο ΜακΚίσικ με 14 πόντους και 3 ασίστ και ο Φαλ με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ και ο Σλούκας με 16 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες μπήκαν στην αναμέτρηση με φοβερή αστοχία και με κακές επιλογές με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα, 6-8 (5’). Η Αρμάνι Μιλάνο στη συνέχεια κατάφερε να βρει μερικές λύσεις και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 7-15, σε ένα από τα χειρότερα επιθετικά δεκάλεπτα του Ολυμπιακού φέτος.

Οι Ιταλοί συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, με τη διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα, και να φτάνει τους 12 πόντους, 9-21 (12’). Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις που ήθελε και αναγκάστηκε να καλέσει ταιμ αουτ, για να αποφύγει το ξέσπασμα της Αρμάνι στο 15-25 (16’). Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-27 και μια σημαντική απάντηση των γηπεδούχων, οι οποίοι μείωσαν αισθητά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μια καλύτερη ροή και για τις δυο ομάδες, με τη διαφορά να κυμαίνεται στα ίδια πλαίσια. Ένα ξέσπασμα της Αρμάνι έφτασε το προβάδισμα της στο +8, 31-39 (26’). Αυτό που κατέφερε ο Ολυμπιακός ήταν να κλείσει το δεκάλεπτο με άλλη μια απάντηση και να κάνει το 39-43.

Οι Πειραιώτες είχαν μια και μοναδική ευκαιρία να κάνουν το ματς δικό τους και το ήξεραν πολύ καλά. Κατάφεραν να ισορροπήσουν το σκορ και με ένα φοβερό 8-0, έφτασαν για πρώτη φορά στο +6, 56-50 (35’). Ο Ολυμπιακός πλέον είχε ανατρέψει όλα τα δεδομένα και με εξαιρετική άμυνα αλλά και συντονισμένες επιθέσεις κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με +11, στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, 64-53 (38’). Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το τελικό σκορ να είναι το 67-58.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6 (0/5 σουτ, 6/7 βολές, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/4 σουτ), ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ).

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 9 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκραντ 2, Ρόντριγκεθ 2 (6 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Ντιλέινι 8 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μήτογλου 8, Ντάνιελς, Χάινς 7 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 2, Ντατόμε 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 14/29 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 27/36 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 4 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 20/36 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 9/11 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.