Premier League: Σημαντικό τρίποντο τετράδας για την Άρσεναλ

Επικό φινάλε έγινε στο «Εμιρέιτς» η Άρσεναλ νίκησε στις καθυστερήσεις την Γουλβς.

Σε επική ανατροπή έφτασε η Άρσεναλ επί της Γουλβς, την οποία νίκησε με 2-1 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Αγγλικού πρωταθλήματος, και παρέμεινε «ζωντανή» στη μάχη για την έξοδο στο Champions League.

Οι «λύκοι» μέχρι το 82’ είχαν το πάνω χέρι στο σκορ με το τέρμα του Τσαν στο 10΄, αλλά οι «κανονιέρηδες δεν παρέδωσαν τα όπλα και στην επανάληψη έκαναν την ανατροπή.

Δώδεκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (πήρε την θέση του Μαρτινέλι), ο Νίκολας Πεπέ, ισοφάρισε για το συγκρότημα του Μικέλ Αρτέτα, ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζοσέ Σα με το αυτογκόλ «υπέγραψε» το μεγάλη νίκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Σέντρικ (76’ Ενκετιά), Τίρνεϊ (90+2’ Ταβάρες), Γουάιτ, Γκάμπριελ, Τζάκα, Παρτέι, Όντεγκααρντ, Σακά, Μαρτινέλι (71’ Πεπέ), Λακαζέτ.

Γουλβς: Σα, Κόαντι, Κίλμαν, Σεμέδο (61’ Γιόνι), Αΐτ Νουρί, Σάις, Μουτίνιο, Νέβες, Ποντένσε (90’ Ντεντόνκερ), Χουάνγκ (75’ Νέτο), Χιμένες.