Εθνική Ελπίδων: Τρίτη νίκη για την Ελλάδα

Με νίκη συνέχισε η Εθνική Ελπίδων τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2023.

Η Εθνική Ελπίδων επικράτησε 2-0 της Λευκορωσίας, στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» της Τρίπολης.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου σημείωσε την τρίτη νίκη του σε πέντε αγώνες (έχει και δύο ισοπαλίες) και προσωρινά ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου, μπροστά από την Πορτογαλία, που παίζει αργότερα με την Κύπρο. Η ελληνική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Βασίλη Σουρλή, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από αυτογκόλ του Σουπράνοβιτς στο 53΄.

Ο επόμενος αγώνας της Εθνικής θα γίνει την Τρίτη (16/11), ξανά στην Τρίπολη, όπου το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα φιλοξενήσει την Ισλανδία. Η τελευταία βρίσκεται στην τρίτη θέση της κατάταξης με επτά βαθμούς (σε τέσσερις αγώνες), μετά τη σημερινή εκτός έδρας νίκη της επί του Λιχτενστάιν με 3-0.

Ελλάδα (Σίμος): Τζολάκης, Λύρατζης (84΄ Θυμιάνης), Μιχαηλίδης, Γ. Χριστόπουλος, Διαμαντής, Ζαγαρίτης, Τσιγγάρας, Σουρλής (73΄ Σαρδέλης), Κανελλόπουλος, Μπότος, Ιωαννίδης (55΄ Τερεζίου)

Λευκορωσία (Γιασίνσκι): Μάκαβτσικ, Πρισέπα (67΄ Νταβισκίμπα), Σουπράνοβιτς, Βεγκέρια, Ορέσκεβιτς, Σοτνίκοφ (82΄ Χαλίμοντσικ), Ζίνοβιτς (82΄ Λατίχοφ), Μπατσάρου, Νικιφορένκο (67΄ Μαροζάου), Μπογκομόλσκι (72΄ Ποταπένκο), Λόζκιν