Ολυμπιακός: Συνεχίζει αήττητος στην έδρα του με άνετη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος στην έδρα του για ακόμα ένα ματς στην Euroleague και επικράτησε με άνεση της Μπάγερν Μονάχου

Ο Ολυμπιακός με εξαιρετική απόδοση, επικράτησε με άνεση της Μπάγερν Μονάχου με 83-60 στο ΣΕΦ, για την 15η αγωνιστική της Euroleague. Οι “ερυθρόλευκοι” σκαρφάλωσαν στο 10-5 και συνεχίζουν την πολύ καλή πορεία τους.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μισό του αγώνα, με το σκορ να είναι συντριπτικά υπέρ τους και να φτάνει το 49-24. Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός πέρα από ένα μικρό διάστημα στην τελευταία περίοδο, οπού χαλάρωσε και δέχτηκε σερί 0-15 από τη Μπάγερν. Το τελικό σκορ ήταν το 83-60.

Κορυφαίος ο Βεζένκοφ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Λαρεντζάκη να έχει 15π., τον Γουόκαπ 13π. και τον Ντόρσεϊ 10 πόντους. Από τους Βαυαρούς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 7-8, ξεχώρισε ο Ρούμπιτ με 10 πόντους και μάλιστα ήταν ο μοναδικός διψήφιος.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν στην αναμέτρηση αποφασισμένοι για τη νίκη και το απέδειξαν από το εξαιρετικό ξεκίνημα τους και το 10-0 σερί που είχαν (4′). Ο εξαιρετικός Βεζένκοφ με ακόμα ένα καλάθι του έκανε το 20-8 (7′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 26-10 και τους “ερυθρόλευκους” να είναι “μόνοι” στο γήπεδο.

Ο Λαρεντζάκης έφτασε το σκορ σε double score με το σκορ στο 34-17 (13′). Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, με το +22 να είναι η μεγαλύτερη μέχρι τότε και το σκορ στο 41-19, έπειτα από καλάθι του Φαλ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ακόμα ένα double score και κάτι παραπάνω, 49-24.

Η τρίτη περίοδος κύλισε στο ίδιο μοτίβο με την Μπάγερν Μονάχου να έχει παραδοθεί στα “ερυθρόλευκα” χέρια. Η διαφορά έφτασε στο +31 έπειτα από καλάθι του Ντόρσεϊ και το σκορ ήταν στο 62-31 (27′). Ο Λαρεντζάκης αποθεώθηκε από τον κόσμο του Ολυμπιακού, καθώς πέτυχε ένα τρίποντο “μαχαιριά” και έκανε το 65-31 (28′). Η Μπάγερν απάντησε με 0-6 σερί και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 65-37.

Ο Λαρεντζάκης ξεκίνησε την τελευταία περίοδο από εκεί που σταμάτησε την προηγούμενη και με δύο τρίποντα έκανε το 71-37 (31′). Οι Γερμανοί με επιμέρους σκορ 3-19 και σερί 0-15, αντέδρασαν και μείωσαν σε 74-56, χωρίς ωστόσο αυτό να φοβίζει τον Ολυμπιακό (36′). Το κακό 4λεπτο του Ολυμπιακού έλαβε τέλος και το ματς ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 83-60.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 49-24, 65-37, 83-60

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντόρσεϊ 10 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Λαρεντζάκης 15 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 8 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 4 (0/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 3 (1)

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ (0/3 σουτ), Τόμας 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/2 βολές), Γουόλντεν 2 (0/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Ρίβερς 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χάντερ 9 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάραμαζ 6 (2), Λούτσιτς 8 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τζορτζ, Ομπστ 8 (2), Τζέντοβιτς 3 (1), Ρούμπιτ 10 (4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίλινγκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/33 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 15/18 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 14/34 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 8/14 βολές, 32 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 14 επιθετικά), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη