Bundesliga: Αυτοκτονία για Λεβερκούζεν, έκανε το καθήκον της η Ντόρτμουντ

Η Λεβερκούζεν έκανε γκέλα κόντρα στη Χοφενχάιμ, ενώ η Ντόρτμουντ νίκησε με ευκολία τη Γκρόιτερ Φιρτ.

Για την 16η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερ Λεβερκούζεν έμεινε ισόπαλη με 2-2 έχοντας αντίπαλο την Χοφενχάιμ ενώ είχε προηγηθεί με δύο τέρματα και η Ντόρτμουντ νίκησε με 3-0 της Γκρόιτερ Φιρθ.

Στο Μπορούσια Παρκ, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έκανε την ανατροπή νικώντας με 2-3 τη Γκλάντμπαχ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Νιουχάους. Η Άιντραχτ ισοφάρισε πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Μπόρε στο 45ο λεπτό. Στο 50′ ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Λίντστρομ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα δέχτηκε την ισοφάριση από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπενσεμπαϊνί. Αμέσως μετά την σέντρα ο Καμάντα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το τρίποντο στην ομάδα της Φρανκφούρτης.

Στην WWK Αρένα, η Άουγκσμπουργκ μοιράστηκε έναν βαθμό με τη Λειψία (1-1). Ο Σίλβα στο 19′ έκανε το 1-0 για τους Ταύρους ενώ η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καλιγκιούρι στο 86ο λεπτό έδωσε την ισοπαλία στην Άουγκσμπουργκ.

Στην Μπάι Αρίνα, η Μπάγερ Λεβερκούζεν αυτοκτόνησε και παραχώρησε ισοπαλία στη Χοφενχάιμ με 2-2. Ο Σικ που βρίσκεται σε τρομερή φόρμα σκόραρε δις στο 37′ και στο 63′ για να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στις Ασπιρίνες. Η Χοφενχάιμ, όμως μείωσε με τον Στίλερ στο 80′ και έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας με δράστη τον Νταμπούρ στο 83ο λεπτό.

Στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ, η Ντόρτμουντ επικράτησε με 3-0 της Γκρόιτερ Φιρτ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έρλινγκ Χάαλαντ. Ο Νορβηγός έδωσε το προβάδισμα στην Μπορούσια στο 34′ και έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του στο 82ο λεπτό. Το τελικό σκορ έγραψε ο Μάλεν στο 89′.

Στο Στάδιο Αν τερ Άλτερ Φορστερέι, Ουνιόν Βερολίνου και Φράιμπουργκ έμειναν στο μηδέν με το παιχνίδι να μην διεκδικεί δάφνες ποιότητας με τους δύο τερματοφύλακες να κρατούν το μηδέν σε αρκετές καλές στιγμές των δύο ομάδων.

Τα αποτέλεσματα:

Στουτγκάρδη-Μπάγερν 0-5 (40΄,53΄,74΄ Γκνάμπρι, 69΄,72΄ Λεβαντόφσκι)

Βόλφσμπουργκ-Κολονία 2-3 (8΄ Νμετσά, 51΄ Βέγκχορστ – 34΄,89΄ Μοντέστ, 73΄ Ουτ)

Μάιντς-Χέρτα 4-0 (17΄ Λι Γιάε-Σουνγκ, 41΄ Χακ, 49΄ Βίντμερ, 79΄ Μποέτιους)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Μπόχουμ 2-0 (51΄ Οκουγκάβα, 69΄ Βίμερ)

Γκλάντμπαχ-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-3 (6΄ Νοϊχάους, 54΄πεν. Μπενσεμπαϊνί – 45΄ Μπόρε, 50΄ Λίντστρομ, 55΄ Καμαντά)

Ντόρτμουντ-Γκρόιτερ Φιρτ 3-0 (33΄πεν, 82΄ Χάαλαντ, 89΄ Μάλεν)

Λεβερκούζεν-Χοφενχάιμ 2-2 (37΄,63΄ Σικ – 80΄ Στίλερ, 83΄ Νταμπούρ)

Ουνιόν Βερολίνου-Φράιμπουργκ 0-0

Άουγκμπουργκ-Λειψία 1-1 (85΄ Καλιγκιούρι – 19΄ Αντρέ Σίλβα)