Ανατροπή, Ελ Αραμπί και… κορυφή

Νίκησε με ανατροπή τον Βόλο ο Ολυμπιακός πριν την Πόρτο, με κορυφαίο Ελ Αραμπί.

Τη νίκη με 4-1 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Βόλου στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Βολιώτες, αλλά σταδιακά ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα δίχως άλλο, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί που πέτυχε χατ τρικ.

Το σκορ άνοιξε για τον Βόλο ο Ζαν Μπαριέντος με πέναλτι στο 11’, ο Γιώργος Μασούρας ισοφάρισε στο 45’+3’ και ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 66’, το 80’ και το 90’+1′ έδωσε τη νίκη.

Έτσι, οι Πειραιώτες φτάνουν τους 25 βαθμούς, με δύο παιχνίδια να του υπολείπονται. Έτσι είναι ξανά μόνοι πρώτοι στην 1η θέση, με τον Άρη που αγωνίζεται αύριο να έχει 22 αλλά έναν αγώνα λιγότερο.

Πλέον, άπαντες στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα της Τρίτης κόντρα στην Πόρτο, στον οποίο ο Ολυμπιακός παίζει για τη συνέχειά του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, Βινάγκρε, Σεμέδο, Μπα, Ντρέγκερ στην άμυνα, Καμαρά, Μπουχαλάκης στα χαφ, Μασούρας, Βρουσάι εξτρέμ και ο Φορτούνης δεκάρι πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Οι Βολιώτες ήταν εκείνοι που τα πήγαν καλύτερα στο πρώτο μισάωρο και προηγήθηκαν, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει την απόδοσή του στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους και να φτάνει στην ισοφάριση. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ανέβασε την απόδοσή της και με το χατ τρικ του Ελ Αραμπί πήρε τη νίκη.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Ντρέγκερ, ο οποίος ένιωσε πόνους ψηλά στο πόδι και μόλις στο 5ο λεπτό αντικαταστάθηκε από τον Ραντζέλοβιτς, με τον Σέρβο να παίζει δεξί μπακ.

Ο Βόλος μπήκε θέλοντας να βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό. Στο 7’ ο Μπαριέντος έδωσε στον Δουβίκα, που μπήκε στην περιοχή, σούταρε στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σα.

Στο 9’ ο Ολυμπιακός απάντησε με σουτ του Καμαρά που έφυγε λίγο πάνω από την εστία.

Στην επόμενη επίθεση του Βόλου, ο Δουβίκας έκλεψε τη μπάλα από τον Μπα, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Σενεγαλέζο, με τον Παπαδόπουλο να δίνει πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα στο 11’ ο Μπαριέντος κάνοντας το 0-1.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και έκανε δύο ευκαιρίες. Στο 13’ με ένα σουτ του Ραντζέλοβιτς που έδιωξε σε κόρνερ ο Γκαραβέλης και στην εκτέλεση με μια κεφαλιά του Σεμέδο που πέρασε άουτ.

Σε αναγκαστική αλλαγή προχώρησε και ο Βόλος, μιας και ο σκόρερ Μπαριέντος αντιμετώπισε πρόβλημα και στο 19’ πέρασε στη θέση του ο Σωτήρης Νίνης.

Οι «ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια είχαν την κατοχή της μπάλας, έφτιαχναν φάσεις, καμία όμως ικανή να απειλήσει την εστία του Βόλου.

Αυτό όμως άλλαξε με τη συμπλήρωση των 45’. Τότε, ο Ελ Αραμπί έδωσε στον Μασούρα, ο οποίος πλάσαρε με τον Γκαραβέλη να αποκρούει σε κόρνερ.

Και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση. Ο Μπουχαλάκης έκανε ωραία κάθετη σέντρα στην πλάτη της άμυνας, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-1. Ωστόσο ο Γκαραβέλης στην έξοδό του, τραυμάτισε στο πρόσωπο τον Έλληνα εξτρέμ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Χολέμπας πήρε τη θέση του Βινάγκρε.

Δευτερόλεπτα μετά το ξεκίνημα, ο Ραντζέλοβιτς έβγαλε ωραία σέντρα από δεξιά, ο Γκαραβέλης βρήκε τη μπάλα (που είχε πορεία προς τα δίχτυα) και στη συνέχεια ο Μασούρας σούταρε άουτ.

Στο 53’ ο Ντεντάκης έκανε σέντρα από δεξιά, ο Μπαρτόλο έστπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά έκανε φάουλ στον Σα και έτσι το γκολ δεν μέτρησε. Ενώ στο 66’ ο Κολόμπο έκανε ένα άστοχο σουτ.

Στο ίδιο λεπτό, το 66ο, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και πήρε το προβάδισμα. Ο Καμαρά έδωσε ωραία στον Ελ Αραμπί στην περιοχή, έφερε τη μπάλα μπροστά του στο δεξί, πλάσαρε υποδειγματικά κάνοντας το 2-1.

Ο Αιγύπτιος όμως δεν έμεινε εκεί. Στο 80’ λεπτό, πήρε την εξαιρετική κάθετη  του Φορτούνη που συνεργάστηκε με τον Μασούρα, μπήκε στην περιοχή και με σουτ με το αριστερό έγραψε το  3-1.

Ένα λεπτό μετά, ο Τιάγκο Σίλβα πήρε τη θέση του Φορτούνη, κάνοντας την πρώτη του επίσημη συμμετοχή με τον Ολυμπιακό.

Στο 89’ ο Χολέμπας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ήταν σε αντικανονική θέση.

Ενώ στο 90’+1′, ο Ραντζέλοβιτς έκανε εξαιρετική ενέργεια, άνοιξε δεξιά στον Τιάγκο Σίλβα, αυτός γέμισε για τον Ελ Αραμπί που αφού κοντρόλαρε ωραία τη μπάλα, “τσίμπησε” τη μπάλα όσο χρειαζόταν και κάνοντας χατ τρικ, διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ (5’ λ.τρ. Ραντζέλοβιτς), Βινάγκρε (46’ Χολέμπας), Σεμέδο, Μπα (58’ Σισέ), Καμαρά, Μπουχαλάκης (58’ Πέπε), Μασούρας, Βρουσάι, Φορτούνης (81’ Τιάγκο Σίλβα), Ελ Αραμπί

Βόλος (Άνχελ Λόπες): Γκαραβέλης, Ντεντάκης (75’ Κιάκος), Φεράρι, Σάντσες, Δουβίκας, Ουάρντα (68’ Περέα), Μαρτίνες, Μπαριέντος (19’ λ.τρ. Νίνης), Κολόμπο, Ριένστρα, Μπαρτόλο