Ολυμπιακός – Άρης: Νίκησε και έκανε άλλο ένα βήμα τίτλου

Άλλο ένα βήμα προς το 46ο πρωτάθλημα έκανε ο Ολυμπιακός που νίκησε τον Άρη στην πρεμιέρα των πλέι οφ.

Τη νίκη με 1-0 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Άρη στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” για την 1η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Οι “ερυθρόλευκοι” χάρη στο γκολ του Γιώργου Μασούρα από το 38ο λεπτό, έφτασαν στους 70 βαθμούς και είναι στο +19 από τον δεύτερο Άρη, που έχει 51. Αυτό σημαίνει πως οι Πειραιώτες θέλουν μόλις λίγες νίκες ακόμη για να στεφθούν και μαθηματικά πρωταθλητές.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κένι Λαλά στο 40’ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το ματς

Με 3-4-3, όπως στο ματς κόντρα στην Άρσεναλ, ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα ήταν στο τέρμα, Μπα, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας στην άμυνα, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ στα άκρα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης στον άξονα, Μπρούμα, Μασούρας εξτρέμ και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Με γρήγορο ρυθμό μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Αρχικά ωστόσο το ματς είχε λίγες φάσεις, κάτι που άλλαξε από το 20λεπτο και μετά, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με τον Μασούρα, αλλά και να μένει με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Λαλά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έριξε το ρυθμό του, δίνοντας την ευκαιρία στον Άρη να βρει διαδρόμους και να απειλήσει. Έκανε κάποιες ευκαιρίες, αλλά ο Σα, που δείχνει να επανέρχεται στην καλή του φόρμα, ήταν εγγύηση για τα «ερυθρόλευκα» καρέ.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 8’ όταν ο Μπρούμα σούταρε δυνατά εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κουέστα.

Στο 24’ ο Ελ Αραμπί έκανε πλασέ μέσα στην περιοχή, με τον Κουέστα να διώχνει ενστικτωδώς.

Ενώ στο 27’ ο Άρης είχε την πρώτη του τελική, με τον Μπρούνο να σουτάρει από μακριά στην αγκαλιά του Σα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, στο 31’ όταν ο Μπρούμα έδωσε στον Ελ Αραμπί, αλλά το σουτ του Μαροκινού να καταλήγει κόρνερ. Και στο 36’ ο Ελ Αραμπί έδωσε ωραία μπαλιά στον Μπουχαλάκη, ο οποίος πάνω στον βηματισμό έχασε την κατοχή της μπάλας.

Και στο 38’ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε. Ο Μπουχαλάκης βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην μικρή περιοχή, πάσαρε όμορφα στον Μασούρα και εκείνος από κοντά πλάσαρε για το 1-0.

Ωστόσο, στο 40’ ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες. Στην περιοχή του Κουέστα, ο Σάσα τσίμπησε τη μπάλα με τον Λαλά να μην προλαβαίνει και να πατάει τον αντίπαλό του με τις τάπες, με τον διαιτητή να του δείχνει απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μαντσίνι βγήκε τετ α τετ με τον Σα, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να λέει «όχι».

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ανδρούταος μπήκε ως αλλαγή του Μπρούμα, περνώντας στη δεξιά πλευρά.

Στο 51’ ο επίσης νεοεισελθών Μάνος, έκανε μια κεφαλιά που πέρασε εκτός.

Στο 70’ ο Μπρούνο βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε με τον Σα να αποκρούει, αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία.

Στο 75’ ο Σάσα έκανε ένα πλασέ που μάζεψε ο Σα. Ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Τζέγκο σούταρε, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο 87’ ο Μαντσίνι έκανε ένα δυνατό σουτ από μακριά, που απέκρουσε ο Σα.

Ενώ στο 88’ ο Χολέμπας έκανε ένα σουτ, που ήταν αρκετά άστοχο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Μπα, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μπρούμα (46’ Ανδρούτσος), Μασούρας (80’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (89’ Κάιπερς)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς (59’ Ιωάννου), Τζέγκο, Σάσα, Μαντσίνι, Γκάμα, Μπερτόλιο (46’ Μάνος), Μπρούνο (73’ Ματέο Γκαρσία)