Serie A: Κάζο η Γιουβέντους, νίκες για για Αταλάντα και Λάτσιο

Έχασε στην έδρα της η Γιουβέντους από τη Μπενεβέντο, πήραν τις νίκες οι Αταλάντα και Λάτσιο.

Στο Τορίνο η Γιουβέντους δέχθηκε μια ήττα-σοκ από την Μπενεβέντο με 0-1, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής στο Καμπιονάτο. Η “Μεγάλη Κυρία” βρίσκεται στο -10 από την κορυφή και την Ίντερ (αναβλήθηκε το παιχνίδι κόντρα στην Σασουόλο) και πλέον το κυνήγι για τον τίτλος φαίνεται να έχει τελειώσει.

Από την πλευρά της η Μπενεβέντο πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο, στην μάχη για την παραμονή, αυξάνοντας την διαφορά στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο ματς η Γιουβέντους ήταν καλύτερη, πίεσε ασφυκτικά τους «Σαμνίτες», όμως η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι έκλεψε την νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο πορτιέρο της ομάδας, Μοντιπό που κράτησε το μηδέν σε κρίσιμες φάσεις. Το γκολ για την Μπενεβέντο πέτυχε ο Γκάιτς που εκμεταλλεύτηκε την λάθος πάσα του Αρτούρ και με σουτ νίκησε τον Σέζνι στο 69′.

Στα άλλα ματς την νίκη εκτός έδρας πήρε η Αταλάντα που επικράτησε 2-0 της Βερόνα. Οι Μπεργκαμάσκοι έφτασαν τους 55 βαθμούς, βρίσκονται στην 4η θέση και στο +5 από τις Νάπολι και Ρόμα. Το σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος με το τέρμα του Μαλινόφσκι με πέναλτι στο 33′ και Ζαπάτα στο 42′.

Με το διπλό έφυγε και η Λάτσιο κόντρα στην Ουντινέζε. Οι Λατσιάλι νίκησαν με 0-1 με το τέρμα του Μάρουσιτς στο 37′ και έφτασαν τους 49 πόντους και είναι στην 7η θέση. Τους βαθμούς της νίκης πήρε και η Σαμπντόρια με γκολ του Καντρέβα στο 25ο λεπτό, απέναντι στην Τορίνο.