Ολυμπιακός: Θετικά δείγματα και νίκη κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τη Μπάγερν Μονάχου, στον μικρό τελικό του τουρνουά της Euroleague στη Βαλένθια, της οποίας επικράτησε με 82-68.

Οι “ερυθρόλευκοι¨ήταν κακοί στο πρώτο 15λεπτο, παρόλα αυτά στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό και με ωραίο μπάσκετ επικράτησαν της Μπάγερν Μονάχου (82-68) στον μικρό τελικό του τουρνουά της Βαλένθια, Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα γυρίζει γεμάτη από συμπεράσματα στην Ελλάδα ώστε να συνεχίσει την προετοιμασία της για τη σεζόν 2020/21.

Η “έκπληξη” του αγώνα ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ο οποίος σπουδαία δουλειά με 13 πόντους χωρίς άστοχο σουτ σε 14 λεπτά. Επίσης  ο Σασα Βεζένκοφ βοήθησε πολύ στο σκοράρισμα και τα ριμπάουντ. Ο Χασάν Μάρτιν ήταν πολύ καλός με 13 πόντους (5/7 δίποντα, 3/6 βολές) και 4 ριμπάουντ. Τους 12 πόντους μέτρησε ο Γιώργος Πρίντεζης και 10 ο Κώστας Παπανικολάου. Τις 13 ασίστ έφτασε ο Κώστας Σλούκας μαζί με 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Μάλκομ Τόμας και Βλάντιμιρ Λούτσιτς προσπάθησαν για τη Μπάγερν με 10 και 11 πόντους αντίστοιχα, την ώρα που ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν έμεινε στους 7.

Με 0/6 σουτ ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός, που είχε 1/20 σε πέντε δεκάλεπτα απέναντι σε Βιλερμπάν και Μπάγερν. Οι έξι ασίστ ήταν λίγες στο πρώτο μέρος (όλες μοιράστηκαν στη δεύτερη περίοδο), στο οποίο ο Σλούκας έπαιξε 13 λεπτά για να πάρει μόλις ένα σουτ, την ίδια ώρα που οι Βαυαροί είχαν εκτελέσει 13 δίποντα και 15 τρίποντα. Στο φινάλε του αγώνα οι Πειραιώτες είχαν 10/25 τρίποντα (40%) και 19 τελικές πάσες για 12 λάθη, ενώ δεν δέχθηκαν περισσότερα από τέσσερα καλάθια από παίκτη της Μπάγερν.

Το ματς κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Ολυμπιακός όχι μόνο πέρασε μπροστά, αλλά έφτασε ακόμα και στο +12 μέσα σε λίγα λεπτά, διαφορά που διατήρησε μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 32-31, 49-58, 68-82

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκέρι): Γοάιλερ-Μπαμπ 3 (1), Μπάλντουιν 7 (3/7 σουτ), Μπρέι 8 (3/9 σουτ), Ρέινολντς 7 (3/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τόμας 10 (1), Λούτσιτς 11 (2), Τζέντοβιτς 8 (2), Αμέιζ 3, Τζόνσον 7, Σίσκο 4 (7 ασίστ), Γκραντ

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Σλούκας 7 (1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μάρτιν 13 (5/7 δίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 12 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (4/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (2), Τζένκινς, Έλις 3 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (0/6 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 18/32 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 8/13 βολές, 26 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 3 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/34 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 14/21 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 2 λάθη