Ολυμπιακός: Ήττα, εκνευρισμός και αστοχία στο Μόναχο

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τη Μπάγερν Μονάχου στη Γερμανία, για την 5η αγωνιστική της Euroleague, από την οποία ηττήθηκε και έπεσε στο 2-3 στη βαθμολογία.

Η Μπαγερν Μονάχου έδειξε πως το ήθελε πιο πολύ από τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε πολλά παράπονα από τη διαιτησία και ήταν αρνητικός στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, παίρνοντας τη νίκη με 74-68. Στο 4-1 η Μπάγερν Μονάχου, η οποία “πιάνει” κορυφή, ενώ στο 3-2 ο Ολυμπιακός μετά από την 5η αγωνιστική.

Οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να κοντράρουν τη Μπάγερν Μονάχου στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι κατά διαστήματα και έτσι πήραν προβάδισμα 5 πόντων στο ημίχρονο. Αυτό βέβαια δεν ήταν κάτι το ανησυχητικό για τους Πειραιώτες μέχρι εκείνο το σημείο. Στο δεύτερο μισό του αγώνα ωστόσο οι γηπεδούχοι έδειξαν πως το θέλουν παραπάνω και σε συνδυασμό με την μεγάλη αστοχία του Ολυμπιακού, είχαν το πάνω χέρι στον αγώνα. Τελικά οι Βαυαροί ήταν αυτοί που πανηγύρισαν με το τελικό σκορ να είναι το 74-68.

Φοβερός ήταν για ακόμα μία φορά ο Λούτσιτς με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, όπως και ο Μπόλντγουϊν με 18 και 10 οι Ρέινολντς και Ντέντοβιτς. Για τους “ερυθρόλευκους” προσπάθησε ο Παπανικολάου με 13 πόντους και με 12 ο Τζένκινς, 11 είχε ο ΜακΚίσικ, 7 οι Πρίντεζης–Βεζένκοφ και 6 με 4 ασίστ ο Σλούκας.

Ο αγώνας

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Μπαγερν Μονάχου υπερτερούσε στην άμυνα, από την οποία πήρε και το προβάδισμα με 8-5 (4′). Ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο ισοφάρισε σε 8-8 (4′). Οι Γερμανοί βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +6, χάρη σε τρίποντο του πρώην “ερυθρόλευκου” Ουέιντ Μπόλντγουϊν, 16-10 (6′). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να μειώσουν σε 18-16, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Χασάν Μάρτιν (9′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι κοντά και τις δύο ομάδες να δίνουν πραγματικές μάχες σε άμυνα και επίθεση, 22-18.

Οι Γερμανοί με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας βρήκαν ελεύθερο τρίποντο, στο οποίο ευστόχησαν και έκαναν το 27-21 (12′). Ο Τζένκινς με το δεύτερο του τρίποντο μείωσε σε 31-25 (13′). Ο Σάσα Βεζένκοφ έδωσε επιθετική λύση στην ομάδα του για ακόμα μία φορά και με τρίποντο μείωσε σε 33-32 (17′). Οι Γερμανοί κατάφεραν να αποδιοργανώσουν τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-34.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντο του ΜακΚίσικ, για το 39-37 (21′). Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ανώτεροι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και έφτασαν γρήγορα στην ισοπαλία, 41-41 (22′). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να μάχονται σε κάθε φάση και ο Οκτάβιους Έλλις με καλάθι και φάουλ έκανε το 45-45 (23′). Οι δύο βολές του Κώστα Παπανικολάου έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ μετά από αρκετή ώρα, 49-50 (25′). Οι Βαυαροί υπέβαλαν και πάλι τον ρυθμό τους, ανάγκασαν τον Ολυμπιακό σε λάθος επιλογές και βρέθηκαν μπροστά με 59-52 (27′). Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 8 πόντους και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 61-53.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10, με τους ερυθρόλευκους να είναι απελπιστικά άστοχοι, 65-55 (32′). Ο Χάρισον σκόραρε ένα δίποντο για να μειώσει στους 7, καθώς οι Πειραιώτες ήταν αρκετά άστοχοι τα τελευταία λεπτά, 68-61 (34′). Ο Λούσιτς πέτυχε 2 πόντους έπειτα από goaltending, με τους Πειραιώτες να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία, 72-65 (38′). Οι δύο εύστοχες βολές του Ουέιντ Μπόλντγουιν ήταν αυτές που διαμόρφωσαν το τελικό 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 61-53, 74-68

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 4, Μπάλντουιν 18 (5/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπρέι, Ρέινολντς 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόμας 2, Λούτσιτς 16 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φλακαντόρι, Τζέντοβιτς 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 λάθη), Τσίπσερ 6 (1), Τζόνσον, Σίσκο 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ραντόσεβιτς 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 3 (1/7 σουτ), Σπανούλης 2 (0/5 σουτ), Σλούκας 6 (2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μάρτιν 2 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 13 (2/4 τρίποντα, 7/9 βολές), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 12 (2/2 δίποντα, 2/4 βολές), Έλις 5, ΜακΚίσικ 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 22/43 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 18/21 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/24 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 22/27 βολές, 23 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπάγερν θα ταξιδέψει στη Μαδρίτη για να παίξει με τη Ρεάλ (29/10 στις 21:05), ενώ ο Ολυμπιακός θα γυρίσει στο ΣΕΦ για να υποδεχθεί την Αναντολού Εφές (30/10 στις 21:45).