Έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης με Χασάν ο Ολυμπιακός

Νίκησε ο Ολυμπιακός τον Άρη στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τη νίκη με 2-1 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Άρη, στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», για τον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από το πρώτο ημίχρονο ένα αποτέλεσμα που τους δίνει προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού, που θα διεξαχθεί αρχές Μαρτίου.

Σκόρερ των Πειραιωτών, ο Αχμέντ Χασάν στο 1’ και στο 14’. Για τους Θεσσαλονικείς πέτυχε αυτογκόλ ο Ουσεϊνού Μπα στο 3’.

Πολύ καλά δείγματα από τους δύο νεοαποκτηθέντες, Κένι Λαλά και Σωκράτη Παπασταθόπουλο.

Πλέον, άπαντες στρέφονται στα δύο ματς με τον Παναθηναϊκό και την Αϊντχόφεν.

Το ματς

Ο Πέδρο Μαρτίνς, ξεκίνησε με 4-4-2 τον Ολυμπιακό, με τον Τζολάκη στο τέρμα, τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Μπα, Χολέμπας στην άμυνα, Μπουχαλάκη, Τιάγκο Σίλβα στο κέντρο, Ραντζέλοβιτς, Βρουσάι στα άκρα και τους Κάιπερς, Χασάν στην επίθεση.

Για τον Κένι Λαλά ήταν το ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα, ενώ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έπαιξε και στο πρόσφατο ματς με τον ΟΦΗ, ενώ προορίζεται για το βασικό σχήμα για τον αγώνα με την Αϊντχόφεν.

Με πολύ καλό ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες αλλά και γκολ κύλησε το πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης μπήκε με σκοπό να πιέσει ψηλά, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός φτάνοντας δύο φορές στο γκολ, ενώ ενδιάμεσα οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στην ισοφάριση. Από το εικοσάλεπτο και μετά, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς, ενώ έπεσε κάπως ο ρυθμός.

Πολύ νωρίς, πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Μπουχαλάκης έβγαλε μεγάλη μπαλιά για τον Κάιπερς, αυτός έφυγε μαζί με τον Χασάν στην πλάτη της άμυνας, μπαίνοντας στην περιοχή έδωσε στον Αιγύπτιο ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0.

Αμέσως, ο Άρης έφτασε στην ισοφάριση. Ο Γκάμα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, λίγο μετά το κέντρο, ο Μάνος έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Μπα και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Ολυμπιακός όμως δεν έμεινε έτσι και αφού έχασε μια ευκαιρία, έφτασε σε δεύτερο τέρμα.

Στο 7’ ο Χασάν έπιασε μια κεφαλιά που έδιωξε δύσκολα ο Κουέστα.

Και στο 14’ ο Χολέμπας έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Χασάν που είχε πάρει καλή θέση στην περιοχή, έκανε προβολή προ του Σάκιτς και έκανε το 2-1.

Ο Άρης προσπάθησε να επιτεθεί και στο 20’ μετά από κακό διώξιμο του Λαλά, ο Γκάμα πήγε να πλασάρει από μακριά τον Τζολάκη αλλά ήταν άστοχος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και αυτό με ευκαιρίες, αλλά όχι τόσο καλό ρυθμό όσο το πρώτο.

Στο 52’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπουχαλάκης έπιασε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μάνο να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 56’ ο Γκάμα έβγαλε κάθετη στον Μάνο, αλλά ο Τσολάκης διάβασε τη φάση και έδιωξε.

Στο 59’ ο Βρουσάι έπιασε μια κεφαλιά που μπλόκαρε ο Κουέστα.

Από το 60’, ο Ολυμπιακός άλλαξε το σύστημά του σε 4-2-3-1, με την είσοδο του Φορτούνη αντί του Χασάν, ο οποίος πέρασε δεκάρι.

Ενώ στο 69’, ο Κώστας Μήτρογλου πέρασε αντί του Δημήτρη Μάνου για τον Άρη, σε μια αλλαγή δύο πρώην «ερυθρόλευκων».

Στο 71’ ο Κάιπερς έπιασε μια κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κουέστα. Ενώ στο επόμενο λεπτό, ο ίδιος σκόραρε ύστερα από λάθος του Ροζ και πάσα του Φορτούνη, αλλά ήταν σε αντικανονική θέση και έτσι δεν μέτρησε.

Στο 83’ ο Μασούρας έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά πέρασε άουτ.

Ενώ στο 90’+1’ μετά από λάθος του Μήτρογλου, ο Ελ Αραμπί σούταρε στα σώματα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Λαλά, Παπασταθόπουλος (68’ Σεμέδο), Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης (61’ Καμαρά), Τιάγκο Σίλβα, Ραντζέλοβιτς, Βρουσάι (80’ Μασούρας), Κάιπερς (80’ Ελ Αραμπί), Χασάν (61’ Φορτούνης)

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Δεληζήσης (59’ Ιωάννου), Ροζ, Σούντγκρεν, Σάκιτς (59’ Κάτσε), Σάσα Τζέγκο, Γκάμα (79’ Μπρούνο), Σίλβα, Μπερτόγλιο (59’ Μπεναλουάν), Μάνος (69’ Μήτρογλου)