Κύπελλο Ιταλίας: Στον τελικό με τριάρα η Αταλάντα

Η Αταλάντα νίκησε τη Νάπολι και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του κυπέλλου Ιταλίας.

Στο Μπέργκαμο η Αταλάντα νίκησε με 3-1 τη Νάπολι (πρώτο παιχνίδι στο «Ντιέγκο Μαραντόνα 0-0) και πήρε το μεγάλο εισιτήριο για τον τελικό της 19ης Μαΐου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Γιουβέντους. Οι “νερατζούρι” θα βρεθούν για 4η φορά στον τελικό της διοργάνωσης, ενώ θα διεκδικήσουν το 2ο τρόπαιο τους, μετά την κατάκτηση του το μακρινό 1963.

Το ημίχρονο κύλησε όπως ακριβώς ήθελε η Αταλάντα. Οι “Μπεργκαμάσκι” πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ και δεν άφησαν την Νάπολι να απειλήσει.

Καλύτερη φάση για τη Νάπολι και πρώτη στο παιχνίδι ήταν ένα μακρινό σουτ, του Ινσίνιε που κατέληξε άουτ στο 8′. Η απάντηση της Αταλάντα ήταν ένα εκπληκτικό τέρμα από τον Ζαπάτα στο 10′. Ο Ντε Ρόον πάσαρε στον Κολομβιανό, εκείνος πήρε την μπάλα, γύρισε, βρήκε άπλετο χώρο και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Οσπίνα.

Το 2-0 για τους γηπεδούχους ήρθε έξι λεπτά αργότερα. Στο 16′ οι παίκτες του Γκασπερίνι έκρυψαν την μπάλα. Ο Γκόσενς έψαξε και βρήκε τον Ζαπάτα. Εκείνος πάσαρε με την μια στον κενό χώρο μέσα στην περιοχή για τον Πεσίνα, που με πλασέ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Οσπίνα και στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι μπήκε καλά και βρήκε ένα τέρμα, αλλά η Αταλάντη καθάρισε την πρόκριση, μην αφήνοντας τους παρτενοπέι να ελπίζουν στην πρόκριση. Η Νάπολι μπήκε στο παιχνίδι με το τέρμα του Λοσάνο, που νίκησε τον Γκολίνι με διπλή προσπάθεια (2-1). Ωστόσο, η ομάδα του Γκατούζο δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.

Ο Πεσίνα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έβαλε τέλος στα οποία όνειρα των φιλοξενούμενων, στο 78ο λεπτό, γράφοντας το τελικό Αταλάντα-Νάπολι 3-1.

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Γκαλίνι, Σούταλο, Τολόι, Παλομίνο (72′ Καλντάρα), Τζίμσιτι, Γκόσενς, Φρόιλερ, Ντε Ρόον, Πεσίνα (90′ Πάσαλιτς), Μουριέλ (56′ Ίλιτσιτς), Ζαπάτα.

ΝΑΠΟΛΙ (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Μακσίμοβιτς, Χασάι (42′ Μάριο Ρουί), Έλμας (46′ Πολιτάνο), Μπακαγιόκο (64′ Ντέμε), Ζιελίνσκι (64′ Λομπότκα), Λοσάνο, Οσιμεν (79′ Πετάνια), Ινσίνιε.