Νίκη και… κορυφή!

Εύκολο πέρασμα είχε ο Ολυμπιακός στο Ηράκλειο κόντρα στον ΟΦΗ.

Νικηφόρα πέρασε ο Ολυμπιακός από το Ηράκλειο, καθώς νίκησε με 0-2 τον ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια εύκολη νίκη και μάλιστα σε ένα ωραίο παιχνίδι, με καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις εκατέρωθεν.

Σκόρερ για τους Πειραιώτες, ο Αχμέντ Χασάν στο 53’ και ο Γιώργος Μασούρας στο 80’.

Από ένα δοκάρι είχαν και οι δύο ομάδες.

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός φτάνει στους 16 βαθμούς και «συγκατοικεί» στην κορυφή με τον Άρη (αλλά με δύο ματς λιγότερα και οι δύο ομάδες) και ο ΟΦΗ παραμένει με 6 βαθμούς στη 10η θέση.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας στην άμυνα, Εμβιλά, Καμαρά στα χαφ, Μπρούμα και Μασούρας στα άκρα και ο Βαλμπουενά πίσω από τον Χασάν.

Από την άλλη, ο Γιώργος Σίμος παρέταξε τον ΟΦΗ με 5-4-1, με τον Βάτερμαν στο τέρμα, τους Λυμπεράκη, Σελίμοβιτς και Διαμαντή στην άμυνα, Ουές, Κοροβέσης στα άκρα, Σακόρ, Μεγιάδο, Μπαλογιάννης στο κέντρο, ο Στάρτζεον μεσοεπιθετικά και ο Γιάννου στην κορυφή.

Πολύ καλός ο ρυθμός του ματς, με ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός είχε πολλά καλά διαστήματα, δεν κατάφερε όμως να φτάσει στο γκολ. Από ένα δοκάρι είχαν και οι δύο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ανέβασε το ρυθμό της, έφτασε δύο φορές στο γκολ και πήρε τους 3 βαθμούς.

Στο 4ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του τελική, με το σουτ του Εμβιλά, που σούταρε από το ημικύκλιο και ο Βάτερμαν μπλόκαρε σε δύο χρόνους. Από το ίδιο σημείο, σούταρε και ο Χασάν στο 12’ με τη μπάλα μα περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν.

Ένα λεπτό μετά, ο ΟΦΗ απείλησε, καθώς ύστερα από σέντρα του Μπαλογιάννη από δεξιά, ο Γιάννου έκανε τακουνάκι που χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Σα. Λίγο αργότερα, στο 12’, ο Μπαλογιάννης εκτέλεσε φάουλ σχεδόν από τη γραμμή της περιοχής, με τη μπάλα να περνά πάνω από το τέρμα.

Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός απείλησε με δύο στημένες φάσεις. Αρχικά στο 22’ με φάουλ του Βαλμπουενά με τον Βάτερμαν να διώχνει με γροθιές. Και ένα λεπτό μετά, μετά από κόρνερ του Γάλλου, κεφαλιά του Χασάν που έδιωξε ξανά ο Βάτερμαν.

Στο 29ο λεπτό, ο Κοροβέσης έκανε σέντρα από αριστερά, ο Γιάννου πήγε να πιάσει κεφαλιά, αλλά ο Χολέμπας που τον μάρκαρε είχε βάλει τα χέρια του στην πλάτη του Ελληνοαυστραλού φορ, ο οποίος έπεσε στο έδαφος.  Ο Παπαδόπουλος καταλόγισε αρχικά πέναλτι, ωστόσο ύστερα από έλεγχο του VAR, φάνηκε ότι ο Γιάννου ήταν εκτεθειμένος, συνεπώς το ματς συνεχίστηκε.

Στο 37’, ύστερα από γέμισμα, ο Εμβιλά βρέθηκε σε πλάγια θέση στη μικρή περιοχή, έπιασε κεφαλιά η οποία πέρασε άουτ. Στο 42’, ο Ραφίνια γέμισε από δεξιά, ο Μπρούμα έπιασε κεφαλιά που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Και στο 45’+2’ ο Μπρούμα πλάσαρε, με τον Βάτερμαν να πλασάρει.

Στο 53’ ο Ολυμπιακός έφτασε στο γκολ. Αρχικά ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ, ο Μασούρας σούταρε με την άμυνα να διώχνει, στη συνέχεια σε φάση διαρκείας, ο Καμαρά σέντραρε από αριστερά, ο Χασάν έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Τρία λεπτά μετά., ο Μασούρας έκλεψε τη μπάλα από αριστερά από τον Βάτερμαν που έκανε κακό κοντρόλ, γύρισε προς τα μέσα για τον Χασάν, ο οποίος δεν πρόλαβε να πλασάρει σωστά με τον Σελίμοβιτς να διώχνει.

Στο 80’ ο Ολυμπιακός έφτασε στο δεύτερο γκολ του. Ύστερα από λάθος του Σελίμοβιτς, ο Φορτούνης έκλεψε τη μπάλα, έκανε εξαιρετική κούρσα από τον άξονα, φτάνοντας στην περιοχή την έδωσε δίπλα του στον Μασούρα, ο οποίος με υποδειγματικό δυνατό σουτ έγραψε το 0-2.

Ένα λεπτό μετά, ο Καμαρά έβγαλε κάθετη για τον Φορτούνη, αυτός σέντραρε αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον Μασούρα. Ενώ στο 82’ ο Γκαργκαλατζίδης έκανε άστοχο σουτ.

Στο 86’ ο Καμαρά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ύστερα από έλεγχο VAR, δεν μετράει το γκολ, μιας και ήταν εκτεθειμένος.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Κοροβέσης, Λυμπεράκης, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Σακόρ, Μεγιάδο (87’ Νέιρα), Μπαλογιάννης (61’ Ντε Γκουζμάν), Στάρτζεον, Γιάννου (61’ Γκαργκαλατζίδης)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά, Μπρούμα (69’ Πέπε), Μασούρας (84’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (77’ Φορτούνης), Χασάν (83’ Ελ Αραμπί)