Με buzzer beater ο βαθμός της Λάτσιο κόντρα στην Γιουβέντους

Η Λάτσιο “τιμώρησε” στο φινάλε την Γιουβέντους και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Καϊσέδο στο 95′.

Στο Ολίμπικο της Ρώμης, Λάτσιο και Γιουβέντους αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στην Serie A. Η Γιουβέντους για ακόμη ένα παιχνίδι, δεν ενθουσίασε με την απόδοση της. Από την άλλη η ομάδα του Ιντζάγκι, που είχε αρκετές απουσίες, πάλεψε και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα στο τέλος.

Η Γιουβέντους έχει φτάσει τους 13 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση. Στην μέση της βαθμολογίας βρίσκεται η Λάτσιο που έχει 11 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά και για τις δύο ομάδες, που έψαξαν να βρουν τον ρυθμό τους, χωρίς μεγάλη φάση ωστόσο. Ένα σουτ του Ραμπιό στο 11ο λεπτό, δεν είχε τύχει, καθώς ο Ρέινα μπλόκαρε εύκολα.

Οι Μπιανκονέρι άνοιξαν το σκορ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 15ο λεπτό. Ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Κουαδράδο έγινε κάτοχος από τα δεξιά, έβγαλε μια σέντρα και ο Πορτογάλος σταρ άπλωσε το δεξί του πόδι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Μετά το τέρμα της Γιουβέντους, η Λατσιάλι πήραν το πάνω χέρι. Η ομάδα του Ιντζάγκι έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει άμεσα στο 21′, αλλά ο Μουρίκι δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα, μετά από κεφαλιά-πάσα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

Η ομάδα του Πίρλο έψαχνε τις κόντρα επιθέσεις, καθώς οι «αετοί» δεν είχαν γρήγορες επιστροφές. Αυτό πήγε να το εκμεταλλευτεί με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που στο 37′ έφυγε στην κόντρα, αλλά το τελείωμα του δεν ήταν το ιδανικό, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Μάλιστα, η Γιούβε είχε και δοκάρι, στο 43ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Κουλουσέβσκι πήρε την μπάλα, βρήκε τον Ρονάλντο εντός της περιοχής, εκείνος έκανε ένα υπέροχο σουτ με την μπάλα να τραντάζει το αριστερό δοκάρι του Ρέινα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκανε καλά. Η Γιούβε απείλησε στο 48′, με ένα μακρινό σουτ του Μπεντανκούρ που δεν βρήκε στόχο. Η Λάτσιο απάντησε στο επόμενο λεπτό, με σουτ του Μάρουσιτς, που κατέληξε και αυτό άουτ.

Στο 58′ η Γιουβέντους είχε καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της. Αρχικά ο Ραμπιό πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, επιχείρησε και ένα σου, αλλά ο Ρέινα του είπε όχι. Στην συνέχεια της φάσης ο Ρονάλντο πάσαρε στον Μοράτα, αλλά ο Ισπανός δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση καθώς κλείστηκε και έχασε την μπάλα.

Από ‘κει και πέρα οι δύο ομάδες έχασαν τον ρυθμό τους. Το παιχνίδι κύλησε χωρίς κάποια μεγάλη φάση, μέχρι το φινάλε και τις καθυστερήσεις του ματς. Η Λάτσιο έφτασε στην ισοφάριση με τον Καϊσέδο στο 95ο λεπτό. Ο φορ από το Εκουαδόρ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έπειτα από πάσα του Κορέα, και νίκησε τον Σέζνι για το τελικό 1-1.

Λάτσιο: Ρέινα, Ατσέρμπι, Ράντου, Φελίπε, Μάρουσιτς, Κατάλντι, Αλμπέρτο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Φαρές, Μουρίκι, Κορέα.

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντεμιράλ, Κουαδράδο, Φραμπότα, Ραμπιό, Μπέντανκουρ, Κουλουσέφσκι, Μοράτα, Ρονάλντο.