Ολυμπιακός: Νίκη με ανατροπή στο φιλικό με την Μέγκα

Τη νίκη κόντρα στη Μέγκα Μπάσκετ πήρε ο Ολυμπιακός για τη Monday Night Against Covid-19.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μέγκα Μπάσκετ με 78-75, στο 2ο φιλικό του προγράμματος Monday Night Against Covid-19.Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν χωρίς τους Βασίλη Σπανούλη και Σακίλ ΜακΚίσικ, ενώ εκτός δράσης λόγω τραυματισμού παραμένει ο Κώστας Παπανικολάου.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν από το ξεκίνημα τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 11-2 στο 5΄. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πίεσαν στην άμυνα, πήγαν σε καλές επιθετικές επιλογές και μείωσαν σε 15-16. Ωστόσο, οι Σέρβοι με πρωταγωνιστές τους Σιμόνοβιτς και Πετρούσεφ ανέκτησαν την πρωτοπορία και έκλεισαν το πρώτο εικοσάλεπτο στο +8 (37-45).

Η σερβική ομάδα διατήρησε σταθερά το προβάδισμα και στην 3η περίοδο (45-55 στο 24’ και 58-63 στο 30’), όμως, με καλή άμυνα και επιθετικό οδηγό τον Σάσα Βεζένκοφ οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν τα πάνω κάτω (69-66 στο 32’) και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 15-16, 37-45, 58-63, 78-75.