Τουλάχιστον έσωσε τον βαθμό η Βαλένθια

Η Βαλένθια εμφανίστηκε για ακόμη μια φορά κατώτερη των προσδοκιών, αλλά… τουλάχιστον απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Κάντιθ.

Βαλένθια και Κάντιθ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Μεστάγια, για την 17η αγωνιστική της La Liga.

Οι “νυχτερίδες” έδωσαν συνέχεια στο σερί τους δίχως νίκη (8 παιχνίδια) και πλέον βρίσκονται οριακά εκτός ζώνης υποβιβασμού και αυτό λόγω της διαφοράς τερμάτων.

Συγκερκιμένα, αυτή η ισοπαλία έφερε την ομάδα του Χάβι Γράθια στην 17η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς και τους “αμαρίγιος” στην 10η θέση με 20 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προσέγισσαν άψοφα το παιχνίδι, έχοντας καλή αμυντική οργάνωση και παίζοντας έξυπνα. Στο 59′ ευτύχισαν να κάνουν το 0-1 με ένα εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του Λοζάνο, ενώ 13 λεπτά μετά θα μπορούσαν να έχουν “κλειδώσει” τη νίκη, όταν ο σκορερ με μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι ήταν κατώτεροι του μετρίου, καθώς προσπαθούσαν με πολύ ανορθόδοξους τρόπους να γίνουν επικίνδυνοι. Ωστόσο, κατάφεραν να σώσουν τον βαθμό, όταν στο 79′ ο Μάξι Γκόμες με μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Κίτρινες: Τσερίσεφ, Γκιλαμόν – Λοζάνο, Νεγρέδο

Βαλένθια: Ντομενέκ, Κορία, Γκιλαμόν, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Μούσα (64′ Μπλάνκο), Σολέρ, Βας (76′ Σομπρίνο), Τσερίσεφ (64′ Βαγιέχο), Γκαμέιρο (26′ Λι), Γκόμεζ

Κάντιθ: Λεντέσμα, Εσπίνο, Κάλα, Αλκάλα, Κάρσελεν, Ιζκιέρδο (46′ Ακαπό), Φάλι, Τζόνσον, Άλεξ (89′ Περέα), Νεγρέδο (73′ Μάλμπασιτς), Λοζάνο (73′ Χιμένεθ)