Ολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο για τις ΗΠΑ στο Ποδόσφαιρο Γυναικών

Το χάλκινο μετάλλιο στο τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησαν οι ΗΠΑ, επικρατώντας της Αυστραλίας.

Τη νίκη με 4-3 πήρε η ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών των ΗΠΑ επί της Αυστραλίας στον μικρό τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

Η Ραπίνο άνοιξε το σκορ για τις ΗΠΑ στο 8′ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Η Κερ ισοφάρισε στο 17′ για την Αυστραλία. Στο 21′ η Ραπίνο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της και στο 45’+1′ η Λόιντ έκανε το 3-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 51′ η Λόιντ έκανε το 4-1 για να έρθουν για την Αυστραλία η Φορντ στο 54′ και η Γκιέλνικ στο 90′ να διαμορφώσουν το τελικό 4-3.

Έτσι, οι ΗΠΑ κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο και επέστρεψαν στα μετάλλια ξανά μετά το 2012. Συνολικά μετρούν 4 χρυσά (1996, 2004, 2008, 2012), ένα αργυρό (2000), ενώ αυτό είναι το πρώτο τους χάλκινο.

Ιστορικό ήταν το παιχνίδι αυτό για τη Σαμ Κερ. Με το γκολ που πέτυχε, η επιθετικός της Αυστραλίας έφτασε τα 6 στο τουρνουά και τα 48 συνολικά με τις “Ματίλντας”, γεγονός που την φέρνει πρώτη σκόρερ με τη φανέλα της εθνικής ομάδας της! Πλέον κυνηγά να ξεπεράσει το ρεκόρ του Τιμ Κέιχιλ που έχει 50 γκολ και να γίνει η πρώτη σκόρερ της Αυστραλίας συνολικά σε γυναίκες και άνδρες.

Στις 09:00 ώρα Ελλάδας το πρωί της Παρασκευής, Σουηδία και Καναδάς θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο.