Ολυμπιακοί Αγώνες: ΗΠΑ και Καναδάς στα πέναλτι, προκρίθηκαν Αυστραλία και Σουηδία

ΗΠΑ και Καναδάς στα πέναλτι, Αυστραλία στην παράταση και Σουηδία πήραν την πρόκριση στην ημιτελική φάση του τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Με μία συναρπαστική σειρά αγώνων, πραγματοποιήθηκε η προημιτελική φάση του τουρνουά ποδοσφαίρου Γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Καναδάς νίκησε τη Βραζιλία με 4-3 στα πέναλτι, ύστερα από το 0-0 του κανονικού αγώνα και της παράτασης. Σε ένα πλούσιο σε τέρματα παιχνίδι, η Αυστραλία νίκησε 4-3 τη Μεγάλη Βρετανία στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να λήγει 2-2. Η Σουηδία νίκησε με 3-1 την Ιαπωνία. Και η Αμερική χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι, στην οποία επικράτησε με 4-2 της Ολλανδίας, μετά το 2-2 του κανονικού αγώνα.

Αναλυτικά:

Καναδάς-Βραζιλία 0-0 (4-3 πέν)

Μεγάλη Βρετανία-Αυστραλία 3-4 παρ (κ.α. 2-2) (Γουάιτ 57′, 115′ 66′,  – Κένεντι 35′, Κερ 89′, 106′ Φάουλερ 103′)

Σουηδία-Ιαπωνία 3-1 (Έρικσον 7′, Μπλακστένιους 53′, Ασλάνι 68′ – Τανάκα 23′)

Ολλανδία-ΗΠΑ 2-2 (2-4 πέν) (Μίεντεμα 18′, 54′ – Μιούις 28′, Γουίλιαμς 31′)