Ολυμπιακός-Απόλλωνας: Εύκολο “ερυθρόλευκο” απόγευμα

Άνετη νίκη του Ολυμπιακού επί του Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Τη νίκη με 4-1 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, πέτυχαν μια άνετη νίκη και διπλασίασαν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Γιώργος Μασούρας στο 8’ στο πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό, ο Τικίνιο Σοάρες στο 47’ και στο 70’, στα πρώτα του γκολ με τα ερυθρόλευκα και ο Μάριος Βρουσάι στο 87’. Για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» μείωσε ο Ντάουντα στο 79’.

Το αξιοσημείωτο του αγώνα, ήταν στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου, όταν οι οργανωμένοι οπαδοί του Ολυμπιακού, φώναξαν για αρκετή ώρα ρυθμικά το όνομα του Πέδρο Μαρτίνς. Δείχνοντας έτσι την απόλυτη στήριξή τους στον Πορτογάλο προπονητή.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Ανδρούτσο, Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Κουντέ, Μπουχαλάκης στον άξονα, Ονιεκούρου, Μασούρας στα άκρα και ο Αγκιμπού Καμαρά πίσω από τον Τικίνιο.

Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Ο Μασούρα σέντραρε από δεξιά, Τικίνιο πρόλαβε την έξοδο του Κότσαρη αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε εστία.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 8’. Ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε κίνηση προς τα μέσα και έκανε το πλασέ, ο Κότσαρης απέκρουσε και ο επερχόμενος Μασούρας έκανε νέο πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 38’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπρούνο Άλβες βρήκε τη μπάλα με το χέρι, ωστόσο ο Κουτσιαύτης αφού έλεγξε τη φάση στο VAR, έδωσε επιθετικό φάουλ.

Στο 47’ ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Μασούρας εκτέλεσε κόρνερ, ο Τικίνιο σηκώθηκε για κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Και στο 70’ ήρθε και το τρίτο γκολ. Ο Κουντέ εκτέλεσε φάουλ, μετά από τις κόντρες η μπάλα έφτασε στον Τικίνιο, ο οποίος έκανε κοντρόλ, ρόλαρε στον Παμλίδη και έκανε υποδειγματικότατο σουτ, στέλνοντάς την στο «Γ» για το 3-0.

Λίγο μετά, στο 79’, ο Απόλλων μείωσε. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ντομίνγκες έκανε το σουτ που κόντραρε, ο Βατσλίκ πεσμένος το έβγαλε αλλά ο Ντάουντα σκόραρε από κοντά για το 3-1.

Στο 87’ ο Καρμπόβνικ έκανε ωραία ατομική ενέργεια, έδωσε στον Βρουσάι, που ύστερα από ωραία ενέργεια πλάσαρε υπέροχα κάνοντας το 4-1.

Στην επόμενη φάση, ο Παμλίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ανδρούτσος, Σισέ (76′ Αβραάμ), Μπα, Ρέαμπτσιουκ (67′ Καρμπόβνικ), Κούντε, Μπουχαλάκης (76′ Σουρλής), Ονιεκούρου (76′ Βρουσάι), Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας (67′ Ρόνι Λόπες), Τικίνιο

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Πετράκης): Κότσαρης, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης (67′ Ντεντάκης), Ματέι (82′ Σαχλί), Ιωαννίδης (57′ Ντάουντα), Σλίβκα, Τουτουαρίμα (67′ Βιτλής), Κάστρο, Μπρούνο Άλβες, Τσιλούλης (57′ Παμλίδης), Φαν Λα Πάρα