Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ: Έφυγαν με τη νίκη από το Αγρίνιο οι Θεσσαλονικείς

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Αγρίνιο, νικώντας δύσκολα τον Παναιτωλικό

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-2 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, για την 3η εμβόλιμη αγωνιστική της Super League 1.

Τα τέρματα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης τα σημείωσαν οι Μιτρίτσα (32′) και Σίντκλεϊ (80′), ενώ για τους Αγρινιώτες είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ντίας (59′).

Πρώτη ήττα για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου στο φετινό πρωτάθλημα που πλέον παραμένει στους 4β, ενώ ο “Δικέφαλος του Βορρά” έφτασε τους 6β.

Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στον αγώνα και έψαξαν το γρήγορο γκολ, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού, Ροντρίγκεζ σε δύο φάσεις σε σουτ στο 2′ με τον Μουργκ και στο 15′ με τον Ροντρίγκο, κράτησε το μηδέν.

Ο Παναιτωλικός μετά το πρώτο 15λεπτο ισορρόπησε το παιχνίδι και πήρε μέτρα στο γήπεδο για να απειλήσει την εστία του πορτιέρε του “Δικεφάλου του βορρά”.

Στο 17ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν διπλή ευκαιρία με τον Μόρσεϊ αρχικά και στη δεύτερη με τον Βέργο, αλλά ο Πασχαλάλης απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 27ο λεπτό νέα καλή στιγμή για την ομάδα του Αγρινίου, σε παράλληλο γύρισμα του Ντίας, ο Βέργος δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα προς τα δίχτυα.

Στο 32′ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ωραία μακρινή μπαλιά του Ροντρίγκο στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, με τον Μιτρίτσα να παίρνει την κεφαλιά, κάνοντας το 0-1.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση και στο 39′ ένα φάουλ του Φλόρες πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Πασχαλάκη και στο 45+3′ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μόρσεϊ έκανε την προβολή από κοντά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.

Στο 59′ ο Παναιτωλικός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Βέργος πήρε την κεφαλιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Ντίας με κεφαλιά, έκανε το 1-1.

Στο 62΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ανατροπή, αλλά το ψηλοκρεμαστό σουτ του Λούι, το απομάκρυνε ο Πασχαλάκης.

Στο 66′ νέα ευκαιρία για τους Αγρινιώτες, με το γυριστό σουτ του Ντουάρτε, μέσα από την περιοχή, έφυγε άουτ.

Στο 80ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με σουτ του Σίντκλεϊ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Ροντρίγκεζ και σημείωσε το 1-2.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Λουτσέσκου να κρατάει το τρίποντο και να φεύγει νικητής από το Αγρίνιο.

Κίτρινες: Κορνέλιους, Φλόρες – Κούρτιτς, Μιτρίτσα, Αουγκούστο

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ροντρίγκεζ, Λούι, Κορνέλιους (87′ Μαλής), Βργκοτς, Χουχούμης, Φλόρες (69′ Βαρόνε), Τσιγγάρας (87′ Καρέλης), Ντουάρτε (80′ Μπαρμπόσα), Ντίας, Μόρσεϊ (46′ Μεντόσα), Βέργος

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (71′ Εσίτι), Κούρτιτς, Μουργκ (63′ Α. Ζίβκοβιτς), Αουγκούστο, Μιτρίτσα (63′ Μπισεσβαρ), Άκπομ (71′ Σφιντέρσκι)