Ολυμπιακός: Ισοπαλία κόντρα στην Ούφα

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Ούφα σε φιλική αναμέτρηση.

Πρώτη ισοπαλία για τον Ολυμπιακό στα φετινά φιλικά, μιας και έμεινε στο 1-1 με την Ούφα, στην Αυστρία.

Η ρωσική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε στο σκορ με τον Σαπλίνοφ στο 20’, αλλά ο Ολυμπιακός στη συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε στην ισοφάριση στο 38’ με εκπληκτικό σουτ του Μασούρα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Τζολάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ανδρούτσο, Παπασταθόπουλο, Μάρκοβιτς, Αποστολόπουλο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης, Πέπε και Καμαρά ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή. Μασούρας και Τσούμιτς τοποθετήθηκαν στα άκρα και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Η Ούφα είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα με τον Μίρτζιγιακ να μην καταφέρνει στο πρώτο λεπτό να ολοκληρώσει την προσπάθειά του με θετικό τρόπο. Η ομάδα μας είχε την κατοχή και προσπαθούσε να βρει διαδρόμους προς την περιοχή των Ρώσων. Στο 14’ από κεφαλιά του Μπουχαλάκη η μπάλα χτύπησε σε αντίπαλο και έφυγε δίπλα από το δοκάρι και στο επόμενο λεπτό το σουτ του Καμαρά κόντραρε σε πόδια. Τελικά το γκολ το σημείωσε η Ούφα με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα. Ο Ιβανόφ γύρισε από δεξιά και ο Σαπλίνοφ στο δεύτερο δοκάρι με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1.

Ο Ολυμπιακός μετά το γκολ είχε περιορίσει την αντίπαλό του στο μισό γήπεδο και προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Μπουχαλάκης έφτασε κοντά στο 1-1 στο 29’ με φάουλ, όμως η «στρογγυλή θεά» πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι. Η υπεροχή του Θρύλου καρποφόρησε στο 38’ με τον Ελ Αραμπί να δίνει την ασίστ και τον Μασούρα να νικάει τον Μπελένοφ με έξοχο σουτ από τα δεξιά της περιοχής.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Τιάγκο Σίλβα να παίρνει τη θέση του Πέπε, ενώ στο 60’ ο Βρουσάι μπήκε αντί του Τσούμιτς, ο οποίος ένα λεπτό πριν είχε την ευκαιρία να σκοράρει για δεύτερη φορά με τη φανέλα του Ολυμπιακού στα φιλικά προετοιμασίας.

Τα πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή δεν βοηθούσαν στη δημιουργία φάσεων, αν και οι παίκτες των δύο ομάδων έφτασαν συχνά μέχρι τις παρυφές της περιοχής. Στο 72’ ο Αποστολόπουλος αποχώρησε από το παιχνίδι και στο αριστερό άκρο αγωνίστηκε ο Καλογερόπουλος. Παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών τόσο του Ολυμπιακού, όσο και της Ούφα, δεν σημειώθηκε άλλο τέρμα…

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Μάρκοβιτς, Αποστολόπουλος (72’ Καλογερόπουλος), Μπουχαλάκης, Πέπε (46’ Τιάγκο Σίλβα), Καμαρά, Μασούρας, Τσούμιτς, Ελ Αραμπί.