Euro 2020: «Ίδρωσε», αλλά πέρασε στα ημιτελικά η Ισπανία

Στη διαδικασία των πέναλτι, πέρασε το εμπόδιο της Ελβετίας η Ισπανία και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Euro 2020

Η Ισπανία κέρδισε στα πέναλτι με 3-1 (1-1 κ.δ) την Ελβετία στο στάδιο της Αγίας Πετρούπολης και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Euro 2020.

Το τέρμα των Ισπανών πέτυχε με αυτογκόλ ο Ζακάρια στο 8ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ο Σακίρι στο 68′. Οι ισορροπίες άλλαξαν με την κόκκινη του Φρόιλερ στο 77′, αλλά η Ελβετία άντεξε, κράτησε το 1-1 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, με τον αγώνα να οδηγείται στα πέναλτι. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, αλλά στο τέλος οι “φούριας ρόχας” πανηγύρισαν την πρόκριση με 3-1.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε θα αντιμετωπίσει στους “4” της διοργάνωσης τον νικητή του ζευγαριού Βέλγιο- Ιταλία.

Με το γνωστό της passing game ξεκίνησε η Ισπανία στο παιχνίδι, προσπαθώντας από νωρίς να έχει τα ηνία του αγώνα.

Μόλις στο 8ο λεπτό οι “Φούριας Ρόχας” άνοιξαν το σκορ. Ο Ζόρντι Άλμπα έκανε το μακρινό σουτ, κόντραρε στον Ζακάρια, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Ζόμερ, κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια η ομάδα του Λουίς Ενρίκε είχε την κατοχή της μπάλας, κρατώντας την Ελβετία μακριά από τα καρέ του Σιμόν. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν έγινε κάποια άλλη φάση και το 1-0 παρέμεινε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελβετία προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να πιέσει την Ισπανία. Στο 56′ μετά από κόρνερ, ο Ζακάρια πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 64′ νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Ελβετούς, με τον Ζούμπερ μέσα από την περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σιμόν.

Τελικά το γκολ για την ομάδα του Πέτκοβιτς ήρθε στο 68′. Μετά από… τρακάρισμα των αμυντικών της Ισπανίας, ο Φρόιλερ εκμεταλλεύτηκε το λάθος και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σακίρι, ο οποίος με πλασέ, ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 77′ η Ελβετία έμεινε δέκα παίκτες, χάρη στην αποβολή του Φρόιλερ που είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μορένο.

Μέχρι το τέλος του 90λέπτου δεν άλλαξε κάτι, με το 1-1 να παραμένει και με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στην παράταση έχοντας πλεονέκτημα παίκτη, η Ισπανία έκλεισε την Ελβετία στα καρέ της και πίεσε ασφυκτικά για το γκολ της πρόκρισης.

Στο 92′ το σουτ του Μορένο μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ζόμερ.

Στο 103′ πάλι ο Ζόμερ δήλωσε παρών, καθώς σε τετατετ με τον Μορένο, ο Ελβετός τερματοφύλακας απέκρουσε σωτήρια.

Σε όλη τη διάρκεια της παράτασης οι Ισπανοί πίεζαν, με την Ελβετία να προσπαθεί να κρατήσει την ισοπαλία, ώστε να οδηγήσει τον αγώνα στα πέναλτι. Αρκετές τελικές προσπάθειες των Ισπανών, αλλά ο Ζόμερ είχε κατεβάσει ρολά και μέχρι το τέλος της παράτασης, άντεξε η Ελβετία και οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Πέναλτι: (1-3)

Ελβετία: Γκαβράνοβιτς (εύστοχο), Σαρ (άστοχο), Ακάντζι (άστοχο), Βάργκας (άστοχο),

Ισπανία: Μπουσκέτς (άστοχο), Όλμο (εύστοχο), Ρόδρι (άστοχο), Μορένο (εύστοχο), Ογιαρθάμπαλ (εύστοχο)

Κίτρινες: Βίντμερ, Γκαβράνοβιτς – Λαπόρτ

Κόκκινες: Φρόιλερ

Ελβετία (Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Ζούμπερ (90′ Φάσναχτ), Βιντμέρ (100′ Μπαμπού), Ζακάρια (100′ Σαρ), Σακίρι (81′ Σόου), Φρόιλερ, Εμπολό (23′ Ρούμπεν Βάργκας), Σεφέροβιτς (81′ Γκαβράνοβιτς)

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Πάου Τόρες (113′ Τιάγκο), Λαπόρτ, Ζόρντι Άλμπα, Κόκε (90′ Γιορέντε), Μπουσκέτς, Πέδρι (119′ Ρόδρι), Σαράμπια (46′ Όλμο), Μοράτα (56′ Μορένο), Φεράν Τόρες (91′ Ογιαρθάμπαλ)