Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Ιδανική φιέστα τίτλου!

Νίκησε τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός στη φιέστα για τη στέψη του.

Ιδανικό εντός έδρας φινάλε και φιέστα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Σκόρερ των Πειραιωτών, ο Γιώργος Μασούρας στο 32ο λεπτό.

Μετά τη λήξη του αγώνα, έγινε η απονομή του φετινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι το 46ο στην ιστορία της ομάδας και 21ο τα τελευταία 25 χρόνια.

Πλέον, για την ολοκλήρωση της χρονιάς μένει το ματς της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο την Κυριακή και φυσικά ο τελικός του Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΟΚ, στον οποίο ο Ολυμπιακός θέλει να κάνει το νταμπλ.

Το ματς

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με 3-4-3, με τον Σα στο τέρμα, Παπασταθόπουλος, Σεμέδο, Χολέμπας στην άμυνα, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ στα άκρα, Μπουχαλάκης, Εμβιλά στα χαφ, Μασούρας, Μπρούμα μεσοεπιθετικά και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Στο 5’ ο Ουάρντα έβγαλε μπαλιά στον Κρμέντσικ που βγήκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά ο Σα διάβασε τη φάση και την αποσόβησε.

Στο 8ο λεπτό, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αποχώρησε τραυματίας. Όπως έγινε γνωστό αργότερα, υπέστη θλάση πρώτου βαθμού. Τη θέση του πήρε ο Μπα ο οποίος έπαιξε στον άξονα, ενώ οπισθοχώρησε στην άμυνα ο Εμβιλά.

Στο 10’ ο Μπρούμα σούταρε άστοχα, ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Ελ Αραμπί στο επόμενο λεπτό, ύστερα από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ, που όμως ήταν καλύτερο.

Στο 19’ ο Μπάμπα έβγαλε σέντρα από αριστερά, με τον Τζόλη να προλαβαίνει τον Σα αλλά να αστοχεί.

Ενώ στο 23’ ο Καμαρά σούταρε, με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Και στο 32’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Ελ Αραμπί έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Μασούρα, που πλάσαρε ιδανικά από το ύψος της περιοχής κάνοντας το 1-0.

Στο 39’ ο Ανδρούτσος έκανε διαγώνιο πλασέ με τη μπάλα να καταλήγει στη συμβολή των δοκαριών, ενώ δευτερόλεπτα μετά, ο Μπρούμα πλάσαρε φαλτσαριστά λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στο 59’ ο Μπρούμα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μιχάι και βγήκε στην κόντρα, αλλά αστόχησε.

Ο νεοεισελθών Κώστας Φορτούνης έχασε μεγάλη ευκαιρία από το ύψος του πέναλτι στο 71’ με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση των 90’ ο Μπουχαλάκης σούταρε με δύναμη από μακριά, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και πέρασε εκτός.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (8’ λ.τρ. Μπα), Χολέμπας, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μασούρας (67’ Φορτούνης), Μπρούμα (67’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (76’ Χασάν)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης (76’ Κρέσπο), Λύρατζης (46’ Μιχάι), Αουγκούστο, Τσιγγάρας, Μπάμπα, Τζόλης (76’ Κωνσταντέλιας), Ουάρντα (60’ Ζίβκοβιτς), Κρμέντσικ (46’ Σφιντέρσκι)