Ωραίος μπροστά στους φιλάθλους του και τώρα κοιτά Πλζέν

Επίσημη πρώτη για τον φετινό Ολυμπιακό μπροστά στον κόσμο του. Οι «ερυθρόλευκοι», νίκησαν με 3-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», μια εβδομάδα πριν από τα κρίσιμα ματς με την Βικτόρια Πλζεν.

Σκόρερ για την ομάδα του Ολυμπιακού ο Γιώργος Μασούρας στο 4΄και ο Μιγκέλ Γκερέρο στο 7’ και το 32’.

Από τους παίκτες, μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Ματιέ Βαλμπουενά έχοντας συμμετοχή και στα τρία γκολ, αλλά κάνοντας και ευκαιρίες.

Οι φίλοι του Ολυμπιακού όπως είναι φυσικό, δημιούργησαν μια καυτή ατμόσφαιρα, ενώ πριν την είσοδο των ομάδων προβλήθηκε ένα βίντεο με δηλώσεις των παικτών και του προπονητή της ομάδας, αλλά και του Βασίλη Σπανούλη, για τον Κώστα Φορτούνη, στο οποίο του έδιναν τις ευχές του για γρήγορη ανάρρωση από τον τραυματισμό του. Φυσικά με τον ίδιο παρόντα.

Το ματς:

Πρόβα τζενεράλε ενόψει των πολύ κρίσιμων αγώνων για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Πέδρο Μαρτίνς έδειξε σε πολύ μεγάλο βαθμό τον τρόπο που θα παρατάξει την ομάδα.

Ο Ζοσέ Σα ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, Αβραάμ και Σεμέδο το αμυντικό δίδυμο με τους Ελαμπντελαουί και Τσιμίκα στα άκρα της άμυνας.

Στον άξονα ήταν ο Γκιλιέρμε με τον Μπουχαλάκη, Ποντένσε και Μασούρα στα «φτερά», τον Βαλμπουενά δεκάρι σε ρόλο «αντί-Φορτούνη» και τον Γκερέρο στην κορυφή της επίθεσης.

Ουσιαστικά, επρόκειτο για την βασική ενδεκάδα με την περσινή σεζόν, με μόνο 2 αλλαγές: Σεμέδο και Βαλμπουενά.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν νωρίς, με τα γκολ να έρχονται από στημένες φάσεις και συγκεκριμένα από κόρνερ.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Γκερέρο έκανε μια κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα που έκανε ένα εξαιρετικό σουτ στην κίνηση για το 1-0!

Φυσικά ακολούθησε και συνέχεια. Στο 7ο λεπτό, ο Βαλμπουενά έκανε νέο κόρνερ, από δεξιά αυτή τη φορά, ο Σεμέδο έπιασε δυνατή κεφαλιά που έπεσε και απέκρουσε ο Μιούριτς. Εκεί βρισκόταν ο Γκερέρο που με προβολή έκανε το 2-0!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, ειδικά από τα άκρα. Ποντένσε-Ομάρ από τα δεξιά (με τον Νορβηγό να έχει εξαιρετικά τρεξίματα και να βοηθά επιθετικά) και Μασούρας-Τσιμίκας από αριστερά.

Στο 21’ ο Μπουχαλάκης έκανε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα ωστόσο να φεύγει ψηλά.

Στο 32’ το σκορ ανέβηκε κι άλλο. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε ξανά κόρνερ, ο Μασούρας έπιασε δυνατό μακρινό σουτ που ανάγκασε τον Μιούριτς σε εντυπωσιακή επέμβαση. Στη συνέχεια της φάσης ο Σεμέδο κατέβασε για τον Γκερέρο και αυτός με κοντινό σουτ έγραψε το 3-0!

Στο 37’ η Νότιγχαμ έκανε την πρώτη της ουσιαστική φάση, με ένα σουτ του Σίλβα να περνά άουτ.

Στο 40ο λεπτό, ο Βαλμπουενά κατέβασε ωραία τη μπάλα και την «έσπασε» προς τα μέσα στον Μασούρα που πλάσαρε με τον Ντόουσον να διώχνει με το κεφάλι πάνω στη γραμμή μεν, αλλά με τη μπάλα να την έχει περάσει δε. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ομάρ σούταρε από τη γωνία της περιοχής αλλά άστοχα.

Ένα λεπτό μετά, ξανά ο Μιούριτς έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Βαλμπουενά.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καμαρά πέρασε αντί του Μπουχαλάκη.

Στο 52’ ο Βαλμπουενά έκανε ωραία σέντρα, ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Ντόουσον που βρήκε στο χέρι του, αλλά ήταν ακούσιο.

Στο 55’, ο Ντόουσον ύστερα από κόρνερ έπιασε την κεφαλιά με τον Σα να διώχνει.

Στο 70′ ο Ποντένσε έκανε κοντινό αλλά πλάγιο σουτ που ήταν άστοχο.

Στο 77ο ο Σα έκανε εξαιρετική απόκρουση στο σουτ του Λόλεϊ.

Στο 82′ ο Ρατζέλοβιτς έκανε μια πολύ όμορφη ενέργεια, σέντραρε για τον Ελ Αραμπί που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παντιλιμόν. Ενώ στο 87′ ο Σέρβος μετά από ακόμη μία ενέργεια σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα (83′ Τζολάκης), Ελαμπντελαουί (72′ Τοροσίδης), Τσιμίκας (78′ Κούτρης), Σεμέδο (72′ Μπα), Αβραάμ, Γκιλιέρμε (81′ Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης (46’ Καμαρά), Ποντένσε (81′ Ντουρμισάι), Μασούρας (67′ Μπρούνο), Βαλμπουενά (78′ Ρατζέλοβιτς), Γκερέρο (67′ Ελ Αραμπί)

Νότιγχαμ Φόρεστ (Σαμπρί Λαμουσί): Μιούριτς (46’ Παντιλιμόν), Κας (63’ Νταρίκβα), Ρόμπινσον (63’ Ριμπέιρο), Γουόραλ (72′ Φιγκεϊρέδο), Ντόουσον (63’ Μιλόσεβιτς), Ουότσον (80′ Μάιτεν), Γκράμπαν (72′ Ουόλκερ), Λόλεϊ, Σίλβα (46’ Άπια), Αντόμα (46’ Αμεομπί), Όσμπορν (85′ Τζόνσον)

Το 1-0 από τον Γιώργο Μασούρα:

Το 2-0 από τον Μιγκέλ Άνγκελ Γκερέρο:

Το 3-0 από τον ίδιο: