«Όργια» Σεν-Μαξιμέν και Γουίλσον και «τρίποντο» για τη Νιούκαστλ

Με τον Σεν-Μαξιμέν να τα κάνει όλα, η Νιούκαστλ επικράτησε εύκολα στο Σεντ Τζέιμς Παρκ της Μπέρνλι.

Δίκαιο «τρίποντο» πήρε η Νιούκαστλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», αφού με κορυφαίους τους Σεν-Μαξιμέν (1 γκολ, 1 ασίστ) και Κάλουμ Γουίλσον (δύο γκολ) επιβλήθηκε της Μπέρνλι με σκορ 3-1 για την τέταρτη αγωνιστική της Premier League.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο φτωχό ποιοτικά, το οποίο θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 6’ και ανήκε στους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες των «κλάρετς» ξεχύθηκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Μπαρνς τροφοδότησε τον ΜακΝίλ εκείνος έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως ο Ντάρλοου πραγματοποίησε επέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν πρώτοι το δρόμο προς τα δίχτυα στο 14’. Ευρισκόμενος εκτός περιοχής, ο Σεν-Μαξιμέν διήνυσε μερικά μέτρα με την μπάλα στα πόδια, ύστερα με διαδοχικές προσποιήσεις «χόρεψε» τους αντίπαλους αμυντικούς, εκτελώντας άμεσα στην αριστερή γωνία. Ο Πόουπ άγγιξε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα, αυτή κόντραρε στο δοκάρι και κατόπιν πήγε στο βάθος της εστίας. Αυτό ήταν το παρθενικό γκολ του 23χρονου Γάλλου  ακραίου επιθετικού μέσα στη σεζόν.

Μπορεί στο 35’ ο Άσλεϊ Μπαρνς να κατάφερε να ισοφαρίσει, όμως η χαρά του κράτησε για πολύ λίγο, καθώς υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ. Τελευταία… υποψία ευκαιρίας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ένα σουτ του Χέντριξ από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών της εστίας του Πόουπ.

Η Μπέρνλι εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος, πεισμωμένη, με διάθεση να κυνηγήσει την ισοφάριση. Στο 52’ ο Κρις Γουντ πήδηξε ψηλότερα από όλους, πήρε την κεφαλιά, εντούτοις ο Ντάρλοου «απογειώθηκε» και έσωσε την ομάδα του.

Παρόλα αυτά, εννιά λεπτά αργότερα δεν μπόρεσε να αποτρέψει το μοιραίο. Στην 100ο του συμμετοχή στα σαλόνια της Premier League, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας στα καρέ του Ντάρλοου, ο Γουέστγουντ έπιασε εξαιρετικό συρτό σουτ στην κίνηση και αποκατέστησε την ισορροπία στο σκορ.

Πάντως, η απάντηση για τις «καρακάξες» ήρθε άμεσα. Ο Σεν-Μαξιμέν στο 65’ πραγματοποίησε την επέλαση από δεξιά. Την κατάλληλη στιγμή «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον άρτι αφιχθέντα από την Μπόρνμουθ, Κάλουμ Γουίλσον, ο οποίος σημείωσε το 2-1.

Ένα ολέθριο λάθος του Νικ Πόουπ στο 77’ αποτέλεσε ουσιαστικά την ταφόπλακα στις οποίες ελπίδες των φιλοξενούμενων για να πάρουν κάτι θετικό από το παιχνίδι.

Σε μια φάση που οι «καρακάξες» είχαν ανέβει ψηλά για να πρεσάρουν, ο 28χρονος γκολκίπερ έκανε κακό κοντρόλ, με αποτέλεσμα ο Φρέιζερ που παραμόνευε να πάει να κλέψει, την μπάλα. ο Πόουπ τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Γουίλσον δεν λάθεψε, «γράφοντας» το 3-1 στο 77’.

Νιουκάστλ (Στιβ Μπρους): Ντάρλοου, Σερ (55’ Μανκίγιο), Φερνάντες, Λιούις, Κραφτ, Σέλβεϊ, Χέιντεν, Χέντριξ, Σεν-Μαξιμέν (73’Φρέιζερ), Γουίλσον, Ζοέλιντον (93’ Λόνγκσταφ)

Μπέρνλι (Σον Ντάις): Πόουπ, Μπάρντσλεϊ, Ταρκόβσκι, Λονγκ, Τέιλορ, Μπράουνχιλ, Στίβενς (68’ Γκούντμουντσον), Γουέστγουντ, ΜακΝίλ, Γουντ, Μπαρνς (77’ Βύντρα)