Ανέβηκε στην κορυφή η Λανς

Στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος ανέβηκε η Λανς και συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία, σημαντική νίκη πέτυχε και η Νις

Για την 6η αγωνιστική της ligue 1, την εξαιρετική πορεία της στο πρωτάθλημα συνέχισε η Λανς που νίκησε την Σεντ Ετιέν με 2-0 και ανέβηκε στην πρώτη θέση με συγκάτοικο την Ρεν.

Το σκορ το άνοιξε ο Κακουτά με πέναλτι στο 15′, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε ο Σότοκα στο 81′ και έτσι η Σεντ Ετιέν έμεινε στην 7η θέση.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Νις με 2-1 κόντρα στην Ναντ. Η ομάδα της Νίκαιας προηγήθηκε με την νίκη του Ντάντε στο 27′, η Ναντ ισοφάρισε στο πέμπτο των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Λούζα. Το τελικό 2-1 υπέγραψε ο Τουράμ στο 62′ δίνοντας την νίκη στην Νις.