Ostrava Open: Προκρίθηκε στα ημιτελικά η Μαρία Σάκκαρη

Στα ημιτελικά του Ostrava Open προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη και πλησιάζει όλο και περισσότερο την πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε και της Τερέζα Μαρτίνκοβα με 2-0 σετ (7-5, 6-3), για να προκριθεί για 2η διαδοχική χρονιά στα ημιτελικά του Ostrava Open.

Αντίπαλος της Ελληνίδας πρωταθλήτριας στον αυριανό ημιτελικό θα είναι η νικήτρια του αγώνα ανάμεσα της Ιγκα Σβιάτεκ (Νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη και επικεφαλής του ταμπλό στην Οστράβα) και της Έλενας Ριμπάκινα από το Καζακστάν (Νο 16 στον κόσμο).

Η Σάκκαρη ξεκίνησε το ματς με break και στη συνέχεια συντήρησε με άνεση το προβάδισμα, όμως στο 5-4 η Μαρτίνκοβα αντέδρασε, πήρε πίσω το break και ισοφάρισε. Ακολούθησε ένα συναρπαστικό γκέιμ, όπου τελικά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε, στην τρίτη ευκαιρία της, να «σπάσει» ξανά το σερβίς της αντιπάλου της και τελικά να πάρει το σετ με 7-5.

Η Τσέχα κέρδισε το πρώτο γκέιμ, του δεύτερου σετ, αλλά η Σάκκαρη με ένα σερί 3-0 πήρε προβάδισμα και δεν το έχασε, κλείνοντας μάλιστα το παιχνίδι με ακόμη ένα break (6-3).

Να σημειωθεί πως πλησιάζει όλο και περισσότερο το Top 10, όπου μπορεί να βρεθεί ακόμα και αν δεν πετύχει άλλη νίκη στην Οστράβα, αν μείνουν εκτός ημιτελικών οι Μπένσιτς και Κβίτοβα, που θα αγωνιστούν αργότερα σήμερα (24/9). Αν μια απ’ αυτές μπει στα ημιτελικά θα χρειαστεί να μπει στον τελικό η Σάκκαρη και αν μια απ’ αυτές μπει και στον τελικό, τότε θα χρειαστεί να κερδίσει το τρόπαιο – κάτι που αν κάνει θα ανεβεί σε κάθε περίπτωση στο Νο.9 του κόσμου!