Ούτε και τώρα τα κατάφερε

Τέταρτη διαδοχική ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Μπασκόνια στην Ισπανία

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε τη συντριβή με 93-72 από την Μπασκόνια για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και συνέχισε το γαϊτανάκι των κακών εμφανίσεων στη διοργάνωση.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη ήττα των πρωταθλητών που έχασαν ακόμα περισσότερο έδαφος στη βαθμολογία και πλέον έχουν ρεκόρ 2-6 αλλά και με δύο ματς λιγότερα.

Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά στον Παναθηναϊκό που εκτός από τα πρώτα λεπτά όταν και προηγήθηκε με 10-2 δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να βρει το ρυθμό του, ενώ βρισκόταν συνέχεια στη θέση του κυνηγού χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Μέγγενη του Παναθηναϊκού ήταν και απόψε η κακή περιφερειακή του άμυνα και η αδυναμία του στα ριμπάουντ γεγονός που πιστοποιήθηκε και από την στατιστική. Η Μπασκόνια είχε 13/29 τρίποντα (με τους Λούκα Βιλντόσα με τον Άλεκ Πίτερς να έχουν μαζί 9/12) και 37 ριμπάουντ ενώ την ίδια στιγμή οι “πράσινοι” είχαν 8/27 τρίποντα και 27 ριμπάουντ.

Κορυφαίος του παρκέ για την Μπασκόνια ήταν ο  Λούκα Βιλντόσα ο οποίος με τους 19 πόντους που πέτυχε αλλά και με συνολική του εικόνα και στις δύο πλευρές του παρκέ ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά. Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Παπαγιάννης(11 πόντους, 10ριμπάουντ), Νέντοβιτς με 15 πόντους και Παπαπέτρου με 14.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα υποδεχτεί στο ΟΑΚΑ την αρκετά φορμαρισμένη Μπάγερν Μονάχου σε έναν αγώνα ζωής και θανάτου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με σύμμαχο την καλή του άμυνα αλλά και την ευστοχία προηγήθηκε με 10-2 στο 3ο λεπτό αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους.

Η Μπασκόνια όμως βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει, ροκάνισε τη διαφορά και αφού μείωσε στους 2 πόντους(8-10 στο 5ο λεπτό) κατάφερε να ισοφαρίσει σε 14-14 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 23-20.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι και το 31-32 όταν η Μπασκόνια με ένα ξέσπασμα, που δεν βρήκε απάντηση, έτρεξε ένα σερί 11-2 και προηγήθηκε με 42-34 ενώ λίγο αργότερα έδωσε και διψήφια διαφορά στο προβάδισμα της(46-36). Τελικά με τρίποντο του Παπαπέτρου η διαφορά έπεσε στους 7 για το τελικό 46-39 που σφράγισε τα είκοσι πρώτα λεπτά του αγώνα.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου είχε πράσινη απόχρωση με τους πρωταθλητές Ελλάδας χάρις σε καλάθια από Νέντοβιτς και Παπαγιάννη να τρέχουν ένα επιμέρους σερί 10-4 και να μειώνουν  στον πόντο(50-49). Η Μπασκόνια όμως είχε και πάλι απαντήσεις και λύσεις και πήρε εκ νέου τα ηνία της αναμέτρησης διευρύνοντας μάλιστα την υπέρ της διαφορά μέχρι και το τελικό +8 της περιόδου(66-58).

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε και έδωσε την ευκαιρία αλλά και τη δυνατότητα στην Μπασκόνια να πετύχει πολλά και εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει αρκετά με την μπίλια να κάθεται στο -21 για τους “πράσινους”(93-72).

Διαιτητές: Λάτισεβς – Παστούσιακ – Χόρντοφ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-39, 66-58, 93-72.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλντόσα 19 (1/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέκιρι 10 (5/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Χένρι 14 (2 τρίποντα, 12 ασίστ), Σεντεκέρσκις 2, Ντιόπ 5 (3 ριμπάουντ), Φαλ, Πίτερς 19 (4/5 τρίποντα), Ντράγκιτς 6, Γκεντράιτις 12 (2/7 τρίποντα), Πολονάρα 6 (0/3 τρίποντα), Κούρουκς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 2 (1/4 δίποντα), Παπαγιάννης 11 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Μποχωρίδης (0/5 σουτ, 0/2 βολές), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 16 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Κασελάκης 4 (1), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 15 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ, 6 λάθη), Γουάιτ 8 (3 ριμπάουντ), Μήτογλου 2 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 9 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα).