Ούτε με… κολλύριο!

Σασουόλο και Ουντινέζε παρέμειναν «άσφαιρες» σε μια κάκιστη ποιοτικά αναμέτρηση στο «Μαπέι» και συμβιβάστηκαν με τη λευκή ισοπαλία (0-0).

Σε ένα ματς που… δεν βλεπόταν Σασουόλο και Ουντινέζε ήρθαν ισόπαλες 0-0 στο «Μαπέι» στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Serie A.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες αξιοσημείωτες ευκαιρίες, το οποίο σε καμιά περίπτωση δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι δεν έφτιαξαν ούτε υποψία φάσης.

Στο 39’ οι «νεροβέρντι» απείλησαν για πρώτη φορά. Ο Ντομένικο Μπεράρντι δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, σημαδεύοντας στο κέντρο της εστίας, ωστόσο ο Χουάν Μούσο απέκρουσε και εξουδετέρωσε τον κίνδυνο.

Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν άλλη μια επικίνδυνη φάση. Ο Φεράρι πήρε το… ριμπάουντ  και εξαπέλυσε άμεσα μια «οβίδα», η οποία όμως έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Δυστυχώς, το δεύτερο μέρος αποδείχθηκε ακόμα πιο αδιάφορο από το πρώτο.

Στη μοναδική αξιόλογη στιγμή στο 80’, οι παίκτες της Ουντινέζε διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι στον διαιτητή, εντούτοις αφού ο ίδιος εξέτασε τη φάση στο VAR, διέταξε η αναμέτρηση να συνεχιστεί κανονικά. Οι 0 (!) ευκαιρίες που δημιούργησαν αμφότεροι οι μονομάχοι στο δεύτερο ημίχρονο, αποτυπώνουν πιστά όσα διαδραματίστηκαν.

Κίτρινες: Πουσέτο, Νάιτινκ, Τραορέ, Φεράρι

Σασουόλο (Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι): Κονσίλι – Μάρλον, Αϊχάν, Φεράρι, Ροζέριο – Λοκατέλι, Λόπεζ (Ομπιανγκ 90+1) – Μπεράρντι, Τραορέ (Μουντλούρ 46’), Μπογκά (Ντεφρέλ 64’) – Καπούτο (Ρασπαντόρι 77’)

Ουντινέζε (Λούκα Γκότι):  Μούσο – Λάρσεν, Μπεκάο, Νάιτινκ, Σαμίρ – Ντε Πάουλ, Αρσλάν, Περέιρα – Ζίγκελαρ, Οκάκα (Λαζάνια 85’), Πουσέτο (Ντεουλοφέου 65’)