Έμειναν στην ισοπαλία στη Βρέμη

Σε ένα “κακό” παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα, Βέρντερ Βρέμης και Κολωνία μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας

Η Βέρντερ Βρέμης αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με την Κολωνία, στο γήπεδο Βέζερσταντιον, σε ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις και μηδενικό θέαμα, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 7η αγωνιστικής της Bundesliga.

Η ομάδα της Βρέμης υποδέχτηκε την Κολωνία, του Δημήτρη Λημνιού που ξεκίνησε και βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στη συνέχεια. Το ματς φαινόταν από το ξεκίνημα ότι πήγαινε για ισοπαλία, όμως οι φιλοξενούμενοι πήγαν να “κλέψουν” τον αγώνα στο 67′ όταν ο Μοϊσάντερ έστειλε την μπάλα σε λάθος εστία.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους και στο 82′ θα κερδίσουν πέναλτι σε χέρι του Ρεξέμπεκαϊ. Ο Μπίττενκουρτ εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 1-1 που έμελλε αν είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν άνευρα το παιχνίδι και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν εύκολα  αξιόλογες ευκαιρίες. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο, η μόνη καλή φάση έγινε στο 29ο λεπτό, όταν ο Μπίττενκουρτ έκανε ένα σουτ από την γωνία της μεγάλης περιοχής αλλά η προσπάθειά του κατέληξε αρκετά άουτ.

Στο 61′, μία σέντρα έγινε στην περιοχή της Βέρντερ, ο Άντερσον έπιασε την κεφαλιά, όμως τον σταμάτησε ο Παβλένκα που πραγματοποίησε μια εξαιρετική επέμβαση.

Στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης, η Κολωνία προηγήθηκε όταν ο μετά από μία εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Μοϊσάντερ και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 με μεγάλη δόση τύχης.

Στο 82′, ο Ρεξέμπεκαϊ έκανε χέρι στην περιοχή και υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε εύστοχα ο Μπίττενκουρτ  και ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του.

Κίτρινες: 23′ Γούλφ, 31’Μπόμ, 65′ Κζίχος, 67′ Οσάκο

Βέρντερ Βρέμης: Παβλένκα, Μοϊσάντερ, Τόπρακ (74′ Μόχαλντ), Φρίντλ, Μπόμ (74′ Τσόνγκ), Γκέμπρε Σελάσσιε, Έγκενστέιν, Γκρός, Μπίττενκουρτ, Ρασίκα (65′ Οσάκο), Σάρτζεντ.

Κολωνία: Χόρν (40′ Ζιέλερ), Κάττερμπαχ (73′ Χόρν), Κζίχος, Μπορνάου, Γόλφ, Οζκάν, Ντρέξλερ (73′ Τιέμλαν), Τζέικομπς, Ντούντα, Λημνιός (64′ Ρεξέμπεκαϊ), Άντερσον.