Πάμπλο Γκαρσία: «Δείξαμε χαρακτήρα στα τελευταία παιχνίδια»

Την πολύ καλή δουλειά επεσήμανε για μια ακόμα φορά ο Πάμπλο Γκαρσία, μετά τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του ντέρμπι «Δικεφάλων», αφού επικράτησε με 1-2 κόντρα στην ΑΕΚ εκτός έδρας.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μέσα σε τέσσερα λεπτά σημείωσε δύο γκολ, θέτοντας γερά θεμέλια για τη νίκη της, ενώ οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-2. ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Πάμπλο Γκαρσία, δεν παρέλειψε να αναφέρει για μια ακόμα φορά την δουλειά που κάνουν οι παίκτες του, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Νομίζω ότι το πλάνο που είχαμε, βγήκε αρκετά καλά, έτσι όπως είχαμε μιλήσει και προπονηθεί. Έχουμε αγωνιστεί σε αρκετά παιχνίδια με αυτόν τον αντίπαλο. Αυτό που πρέπει να κάνω εγώ από την πλευρά μου είναι να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές, όχι μόνο αυτούς που έπαιξαν αλλά όλο το ρόστερ: έχουμε 25 ποδοσφαιριστές και με αυτούς θα πάμε ως το τέλος σε αυτόν τον πόλεμο».

Για το σκεπτικό του πίσω από τις δύο αλλαγές (Ουάρντα-Τσιγγάρα) που έκανε στο ημίχρονο: «Ναι, όλοι οι ποδοσφαιριστές είναι διαθέσιμοι να αγωνιστούν. Από τη δική μου πλευρά πρέπει να πω ότι οι δύο ποδοσφαιριστές που βγήκαν στο ημίχρονο (σ.σ. Μουργκ – Αουγκούστο) έκαναν πολύ καλή δουλειά, και αμυντικά. Απλώς θέλαμε σε εκείνο το σημείο να φρεσκάρουμε την επιθετική μας λειτουργία, να εκμεταλλευτούμε τους χώρους στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας. Γνωρίζουμε ότι όλοι οι ποδοσφαιριστές έχουν φτάσει στα όρια τους παίζοντας Κυριακή – Τετάρτη και γι’ αυτό είναι σημαντικό να είναι όλοι έτοιμοι να παίξουν. Οι αλλαγές μπορούν να βοηθήσουν και βάσει απόδοσης, χωρίς απαραίτητα να σκοράρει αυτός που θα μπεί. Εμείς από την πλευρά μας συνεχίζουμε να δουλεύουμε».

Για το αν είναι νίκη χαρακτήρα για τον ΠΑΟΚ: «Νομίζω πως όλα τα τελευταία μας παιχνίδια δείχνουν το χαρακτήρα αυτής της ομάδας. Τον τελευταίο μήνα ουσιαστικά αγωνιζόμαστε μόνο σε ντέρμπι. Την Κυριακή έχουμε ακόμη ένα, πρέπει να ξεκουραστούμε καλά και να συνεχίσουμε σε αυτόν το ρυθμό».