Πάμπλο Γκαρσία: «Χαρούμενοι για την πρόκριση. Η ΑΕΚ έδωσε τα πάντα»

Χαρούμενος για την πρόκριση στον τελικό, χωρίς να παραλείψει να αναφέρει και την προσπάθεια του αντιπάλου ο Πάμπλο Γκαρσία

Ο ΠΑΟΚ παρά το χαμένο πέναλτι και το γκολ που δέχτηκε στην συνέχεια κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη (δεύτερη) νίκη κόντρα στην ΑΕΚ με σκορ 2-1 που διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Έτσι, θα βρεθεί στον τελικό για μια ακόμα φορά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Ο Πάμπλο Γκαρσία, μετά την λήξη της αναμέτρησης, εμφανίστηκε ικανοποιημένος από την πρόκριση της ομάδας, καθώς και στην προσπάθεια της ΑΕΚ να βρεθεί στον τελικό. Ωστόσο, η ομάδα του είχε τις ευκαιρίες και ήταν αυτή που πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι που περάσαμε στον τελικό. Πανηγυρίσαμε γιατί μόνο εμείς γνωρίζουμε πόσο δύσκολα έχουμε περάσει. Απλώς αυτό που έχουμε να πούμε είναι πως δεν πετύχαμε κάτι. Είμαστε απλά στον τελικό. Πρέπει να συνεχίσουμε την σκληρή δουλειά, να έχουμε στο μυαλό μας κάθε ημέρα την βελτίωση της ομάδας. Έχουμε παιχνίδια πολλά μπροστά μας και θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο.

Η ΑΕΚ έδωσε τα πάντα για να βρεθεί στον τελικό. Ο ΠΑΟΚ όμως δημιουργούσε τις καθαρές ευκαιρίες για το γκολ με αποκορύφωμα τη φάση του πέναλτι. Νομίζω είναι φυσιολογικό μόλις δέχεσαι και γκολ να έρχεται στο μυαλό μια ανησυχία για το τι μπορεί να συμβεί. Αυτό που μας δυσκόλεψε ήταν η τριπλή αλλαγή με τα εξτρέμ του αντιπάλου.

Είχαμε ένα μικρό πρόβλημα εκεί, αλλά μετά η ομάδα βρήκε τα πατήματά της έδειξε χαρακτήρα. Εμείς από τον πάγκο φέραμε στο γήπεδο ποδοσφαιριστές που δώσανε πράγματα. Το ποδόσφαιρο έτσι είναι έχεις ένα ξεκάθαρο πλάνο. Κάποια βγαίνουν, κάποια χρειάζονται προσαρμογές. Σε τόσο κρίσιμα παιχνίδια η εμπειρία και η προσωπικότητα βοηθάει πολύ».