Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Ισπανία

Στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας, η Ισπανία επικράτησε της Αργεντινής με 75-95. Οι Ισπανοί στέφθηκαν πρωταθλητές κόσμου για τα επόμενα 4 χρόνια, κάτι το οποίο καταφέρνουν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους.

Οι Ισπανοί δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Αργεντινούς να πιστέψουν ότι μπορούν να κατακτήσουν το τρόπαιο. Εμφανίστηκαν προετοιμασμένοι, κυρίως κόντρα στον Λουίς Σκόλα, τον οποίο κατάφεραν να «βγάλουν» εκτός ματς με την άμυνα πάνω του.

Οι Αργεντινοί από την άλλη, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την υπέρβαση. Η υπέρβαση βέβαια ήταν και το γεγονός που φτάσανε εώς το ασημένιο μετάλλιο, κάτι το οποίο δεν πίστευε κανείς.

Οι Ισπανοί είχαν σε μεγάλη ημέρα αρκετούς παίκτες. Πρώτος και καλύτερος, ο Ρίκι Ρούμπιο με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, παρόλα αυτά η συνεισφορά του Μαρκ Γκασόλ με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, με τον Σέρχιο Γιουλ να προστίθεται στους κορυφαίους με 15 πόντους. Φοβερός και ο Ρούντι Φερνάντεθ με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από πλευράς Αργεντινής, ξεχώρισε ο Γκάμπριελ Ντεκ με 24 πόντους.

MVP του Παγκοσμίου Κυπέλλου αναδείχθηκε ο Ρίκι Ρούμπιο, ο οποίος πραγματοποίησε μια τρομερή εμφάνιση πετυχαίνοντας στον μεγάλο τελικό 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ στη διοργάνωση είχε 16,4 πόντους, 6 ασίστ και 4,6 ριμπάουντ!

Επίσης, μετά την βράβευση του MVP, γνωστή έγινε και η καλύτερη πεντάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η οποία απαρτίζεται από τους  Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (Σερβία), Εβάν Φουρνιέ (Γαλλία), Ρίκι Ρούμπιο (Ισπανία), Μαρκ Γκασόλ (Ισπανία) και Λουίς Σκόλα (Αργεντινή), με τον τελευταίο μάλιστα να γνωρίζει την απόλυτη αποθέωση από το κοινό!

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Με την έναρξη του αγώνα η Αργεντινή μπήκε αρκετά αγχωμένη, με την Ισπανία να το εκμεταλλεύεται και να προηγείται 2-14 (4’). Ο Νίκολα Μπρουσίνο βρήκε την απάντηση και με δύο δικά του τρίποντο έκανε το 8-14 (5’). Η Αργεντινή συνέχισε ότι ξεκίνησε ο Μπρουσίνο και μείωσε σε 13-14 (8’). Ο Πάου Ρίμπας με εύστοχο τρίποντο και στη συνέχεια δύο βολές έφτασε το σκορ στο 13-19 (9’). Ο Σέρχιο Γιούλ με ατομική ενέργεια έκανε το 14-23, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Ισπανοί μπήκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον ίδιο ρυθμό και με ένα γρήγορα 5-0 έκαναν το σκορ 14-28 (12’). Ο Νίκολα Λαπροβίτολα με τρίποντο έκανε το 19-31, απαντώντας στα δύο τρίποντα του Ρούντι Φερνάντες. Οι Ισπανοί με διαδοχικές καλές άμυνες και με την ανωτερότητα που είχαν στα ριμπάουντ, έφτασαν το σκορ στο 21-35 (15’). Η Αργεντινή με ένα μικρό «ξέσπασμα» και με διαδοχικές αντεπιθέσεις έκανε το 27-35 (17’). Η Ισπανία κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα κενά των Αργεντινών, φτάνοντας το σκορ στο 31-43, το οποίο ήταν το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί συνέχισαν με αμείωτο ρυθμό, χτυπώντας στο ζωγραφιστό με τους ψηλούς τους κάνοντας ζημιά με κερδισμένα φάουλ και έπειτα από μερικά εύκολα καλάθια αλλά και ελεύθερες βολές έφτασαν το σκορ στο 33-52 (24’). Οι Ισπανοί έπειτα από μία τρομερή συεργασία των Μαρκ Γκασόλ και Ρίκι Ρούμπιο έφτασαν τη διαφορά τους στη μεγαλύτερη της τιμή, στο +22, 33-55 (24’). Η Αργεντινή με δύο τρίποντα μείωσε σε 39-55 (25’). Με ένα σερί 5-0, οι Ισπανοί έκαναν το 39-60 (27’). Ο Λουίς Σκόλα σκόραρε 2 πρώτους του πόντους (από βολές) έπειτα από 22 αγωνιστικά λεπτά, 41-62 (27’). Ο Λαπροβίτολα με 2 εύστοχες βολές έκανε το 47-65 (29’). Με 1/2 βολές ο Ρούντι Φερνάντες έκανε το 47-66 που ήταν και το σκορ έπειτα από 30 λεπτά αγώνα.

Η Αργεντινή μπήκε για να παίξει το τελυταίο της «χαρτί» παρόλο που η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη. Το σκορ έγινε 49-68 έπειτα από καλάθι του Γουίλι Χερνανγκόμεζ. Με τρίποντο του Νίκολα Λαπροβίτολα και δίποντο του Φακούντο Καμπάτσο, η Αργεντινή μείωσε σε 54-68 (33’). Ο Σέρχιο Γιούλ με καλάθι και φάουλ, πέτυχε έμμεσο τρίποντο, για το 58-73 (34’). Ο Γουίλι Χερνανγκόμεζ με τρίποντο που πέτυχε, έκανε το 59-76 (35’). Ο Γκάμπριελ Ντεκ πέτυχε καλάθι και φάουλ και στη συνέχεια κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, κάνοντας το 66-78 (35’). Έπειτα από συνεχόμενα φάουλ στις επιθέσεις και διαδοχικές βολές το σκορ έφτασε στο 68-82 (36’). Στη συνέχεια, ο Σέρχιο Γιούλ με δύο λέι απ αλλά και με μερικές βολές των Ισπανών, το σκορ έφτασε στο 70-90 (38’). Ο Ρίκι Ρούμπιο μρ τρίποντο έκανε το 72-93 (39’). Ο Γουίλι Χερνανγκόμεζ με ένα άγγιγμα της μπάλας στο καλάθι, πέτυχε το τελικό σκορ 75-95.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-31, 66-47, 95-75