Χάρισε βαθμό στην Γουότφορντ η Άρσεναλ, ανάσα για την Μπόρνμουθ

Πέταξε βαθμούς στο Βίκαρατζ Ρόουντ η Άρσεναλ απέναντι στη Γουότφορντ, ενώ η Μπόρνμουθ πήρε εύκολη εντός έδρας νίκη με 3-1 κόντρα στην Έβερτον, για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Γουότφορντ-Άρσεναλ 2-2

Ισοπαλία σαν νίκη για τη Γουότφορντ, η οποία βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο, αλλά γύρισε το παιχνίδι και δικαιούταν περισσότερο το τρίποντο από την Άρσεναλ.

Πολύ όμορφη ενέργεια του Ομπαμεγιάνγκ ο οποίος πήρε τη μπάλα μέσα στη περιοχή των “Χόρνετς”, κάνοντας μόλις ένα κοντρόλ και ενώ ήταν με πλάτη στο τέρμα, γύρισε το κορμί του και νίκησε τον Φόστερ στο 21′. Στο 32′ οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους πάλι με τον Γκαμπονέζο επιθετικό.

Οι παίκτες του Φλόρες μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με μεγαλύτερο πάθος. Τραγικό λάθος του Σωκράτη, ο Κλέβερλι δεν είπε όχι και μείωσε για τους γηπεδούχους σε 2-1. Ακόμα ένα λάθος της άμυνας των “Κανονιέρηδων” με τον Λουίζ να δίνει την ευκαιρία στον σύλλογο του Ισπανού προπονητή να ισοφαρίσει κάνοντας πέναλτι στο 81′. Ο Περέιρα δεν αστόχησε και χάρισε το βαθμό στην ομάδα του.

Γουότφορντ (Φλόρες): Φόστερ, Χολέμπας (78′ Γιάνμαατ), Καμπασέλε, Ντόουσον, Κίκο, Καπούε, Ντουκουρέ, Ντεουλοφέου, Κλέβερλι, Χιους (63′ Περέιρα), Γκρέι (54′ Σαρρ)

Άρσεναλ (Έμερυ): Λένο, Κολάσινατς, Λουίζ, Παπασταθόπουλος, Μάιτλαντ-Νάιλς, Τσάκα, Θεμπάγιος (60′ Γουίλοκ), Γκεντουζί (67′ Τορέιρα), Οζίλ (71′ Νέλσον), Ομπαμεγιάνγκ, Πεπέ

Μπόρνμουθ-Έβερτον 3-1

Σημαντικό τρίποντο εντός έδρας για την Μπόρνμουθ με νίκη 3-1 επί της Έβερτον.

Ο Γουίλσον άνοιξε το σκορ στο 23′ μετά από ασίστ του Κινγκ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν όμως στο 44′ με τον Κάλβερτ-Λούιν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 1-1.

Στο 67′ ο Φρέιζερ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στα “Κεράσια”. Το παιχνίδι καθάρισε λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 72′ ο Γουίλσον. Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν στη συνέχεια και κράτησαν το 3-1 μέχρι το τέλος του αγώνα.

Μπόρνμουθ (Χάου): Ράμσντειλ, Ρίκο(90+4′ Μέφαμ), Άκε, Κουκ, Στέισι, Κινγκ, Κουκ (77′ Λέρμα), Μπίλινγκ, Γουίλσον (57′ Φρέιζερ), Γουίλσον, Σολάνκε

Έβερτον (Σίλβα): Πίκφορντ, Ντιν, Μίνα, Κιν, Κόουλμαν, Ντελφ, Σνάιντερλιν, Ιβόμπι, Σίγκουρντσον (71′ Κιν), Ριτσάρλισον (81′ Γουόλκοτ), Κάλβερτ-Λούιν (71′ Μπερνάρντ)